SALİHLİ TİCARET VE SANAYİ ODASI

DETAY SAYFASI

Tarihçe

Tarihçe Değişim ve Gelişim Süreci

 

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası 1925 Yılında Cumhuriyetin ilk Ticaret Odalarından biri olarak kuruldu. 1952 Yılında çalışmalarına ara verdi ve 01.01.1963 yılında Nuri Ulaş, Ahmet Karaman ve Kemal Aluş’un gayretleri sonucu tekrardan açılmıştır. 24.05.1997 Yılında Ticaret ve Sanayi Odası unvanını aldı.

 

Salihli Ticaret ve Sanayi Odasının bugün, toplam 17 Meslek Gurubu altında 2994 üyesi olup, bunların 2198 faal durumdadır. Üye dağılımında kayıtlı sektörler arasında İnşaat, Gıda, Tarım Ürünleri Ticareti ön plana çıkmaktadır.

 

Kalite Yönetim Sistemini etkin uygulayan ve TOBB Akreditasyonu olan bir odadır. Buna ek olarak ICC ve  İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası üyeliklerimiz bulunmaktadır. 

 

İlk madeni parayı kullanan Lidya Uygarlığının başkenti Sart, Salihli sınırları içinde yer almaktadır.

 

Kurumumuz BALO AŞ ve Salihli Organize Sanayi Bölgesinin iştirakçilerindendir. Bunun yanında Salihli Jeotermal AŞ firmasını kurmuş, jeotermal araştırmaları tamamlamış ve sonraki süreçte söz konusu firmayı özel sektöre satmıştır. 

 

Salihli’nin Ankara-İzmir Karayolu ile Denizli-Antalya-İstanbul Karayolu üzerinde yer alması, İzmir’e yakınlığı, önemli demiryolu ve karayolu arterlerinin ilçemizden geçiyor olması, kalifiye işgücü bulunması ve her geçen gün gelişen yeni yatırım yapacak olan yatırımcıların gözbebeği konumundadır.

 

Bugün; kurumumuz, mevcut yasalara uyum sağlamak ve üyelerine yasalar çerçevesinde kapsamlı ve etkin hizmet verebilmek için bilinen kaynakların tamamını iş yaşamına kazandırmak amacı ile yerel yatırımcıların tecrübe ve sermaye birikimlerini aktive edip ilçenin yaşam standardını yükseltmeyi temel hedefleri arasına almıştır.

 

Temel hedefleri koyan ve bu hedeflere ulaşma iradesini sergileyen mevcut yönetimin dengeli girişimci karakteri hem yasal gerekliliklerin karşılanmasında hem de ilçenin doğal ve toplumsal değerlerinin aktive edilmesi, sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından önemlidir.