SALİHLİ TİCARET VE SANAYİ ODASI

DETAY SAYFASI

Salihli’ye il olma yolunda Demirci’den güçlü destek

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nın aylık meclis toplantısına konuk olan komşu ilçe Demirci’nin oda başkanları ve iş dünyasının temsilcileri Salihli’nin il olarak ilan edilmesi konusunda desteklerini sundu.

Salihli TSO’nun Ağustos ayı faaliyetlerinin değerlendirildiği meclis toplantısına konuk olan Demirci heyetinde TSO Meclis Başkanı İbrahim Akarsu, Yönetim Kurulu Başkanı Kasım Kabak, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Karakaya, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İrfan Aksu, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Şeref Bilek, Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Zeki Demir, Madeni Eşya Ağaç İşleri Sanatkarları Odası Başkanı Mustafa Umut Demirkan, Terziler Odası Başkanı Melih Altınay, Kahveciler Odası Başkanı Ahmet Akay ile TSO’nun yönetim kurulu ve meclis üyeleri yer aldı.

Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, Demirci heyetine yaptıkları ziyaret ve gönülden destek için teşekkür etti. Salihli’de binlerce Demircilinin yaşadığına dikkat çeken Yüksel, komşu ilçe ile ilişkilerin daha da geliştirilmesi için gayret sarf ettiklerini ifade etti.

Demirci TSO Yönetim Kurulu Başkanı Kasım Kabak, yaptığı konuşmada Demirci halkının gerek ticaret gerekse de sağlık hizmetleri için Salihli’ye çok sık geldiğini ve iki ilçe arasında sıkı bağlar olduğunu vurguladı. Kabak, Salihli’deki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirttiği konuşmasında, il olma konusunda desteklerini şu sözlerle dile getirdi:

“Salihli TSO heyetinin Demirci ziyaretinde, 100. yılında 100 il projesi konusunda değerlendirmeler yapmış ve Demirci TSO olarak destek vereceğimizi belirtmiştik. Odamızın Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri olarak bugün yine aynı düşünceleri taşıyoruz. Salihli'de yaşayan hemen hemen bir mahalle büyüklüğündeki Demircili hemşehrilerimiz ile ortak değerlerimiz çerçevesinde sizlerle birlikte çalışmalar yapmaktan mutluluk duyacağız. Kalbimizin sizlerle birlikte attığını bilmenizi isteriz.”

Kabak, Demirci Organize Sanayi Bölgesi’nde altı ay içinde arsa tahsislerine başlayacaklarını bildirdiği konuşmasında, Demirci Ahi Evran MTAL ile Salihli Borsa İstanbul MTAL’nin kardeş okul ilan edilmesini de talep etti.

Demirci Ziraat Odası Başkanı Mehmet Karakaya da yaptığı konuşmada komşu ilçe olarak Salihli’ye sonuna kadar destek olduklarını belirtti.

Demirci heyeti, toplantı sonunda Salihli TSO’ya, ünü ülke sınırlarını aşan ve güçlü bir marka haline gelen Demirci halısından nadide bir parçayı hediye etti. Salihli ve Demirci iş çevrelerinin temsilcileri Salihli TSO önünde bir hatıra fotoğrafı çektirdi.

Ekli Dosyalar

1. Dosya :

demirci_20240102121536491.JPG

Ünlü şairlerden Salihlililer’e şiir ziyafeti

İsmi şiir ile bütünleşen bir kent haline gelen Salihli’de, şiir ziyafeti geleneği ünlü şairlerle devam etti.  Altıncı kez düzenlenen “İkindi’den Sonra Şiir” etkinliği üç şairi Salihli’de buluşturdu.

Salihlili ünlü öykü yazarı Habib Bektaş ve Artemis Dergisi Genel Yayın Yönetmeni şair Yusuf Çağlar’ın organize ettiği etkinlikte, ödüllü şair - yazarlar Oğuz Tümbaş ve Atila Er ile yeni jenerasyonu temsilen Kadir Umut Başoğlan katılımcılara şiir ziyafeti sundu.

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nın Sardes Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğin başlangıcında Salihlili şairler Alim Yavuz, Emine Kilimci, Hasan Ulaş ve Hanife Uçarçelik, şiirlerinden birer örnek okudu.

Salihlili yazar Habib Bektaş’ın takdim konuşmasından sonra, şair Yusuf Çağlar’ın moderatörlüğünde devam eden şiir etkinliğinde ilk sözü alan gazeteci, şair ve yazar Oğuz Tümbaş, dergi yayımlamaya kadar giden şiir tutkusunu anlatarak, kitaplarında yer alan şiirlerden örnekler sundu.

Salihli doğumlu olan yazar ve şair Atila Er ise edebiyatın önemli bir türü olan mektuplardan bahsederek, kendi eserleri olan Özge Mektuplar, Masal Mektuplar ve Güneşe Koşan Mektuplar hakkında bilgi verdi ve bazı şiirlerini seslendirdi.

Genç nesli temsilen etkinliğe davet edilen üniversite öğrencisi Kadir Umut Başoğlan’ın seslendirdiği şiirler de katılımcılar tarafından büyük beğeni gördü. Muğla’nın Marmaris ilçesinde yaşayan ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü öğrencisi olan Başoğlan, sanatın farklı dallarına olan ilgisinden ve şiire erken yaşlarda başlayan tutkusundan bahsetti.

“İkindiden Sonra Şiir” etkinliğinin sponsoru olan Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nın Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel de izleyicilere hitaben yaptığı kısa konuşmada, Salihli’nin şiir ile olan güçlü bağları bulunduğunu, geçtiğimiz yıllarda 52 kez düzenlenen “Şiir İkindileri”nin bir devamı olan bu etkinliği sürdürmek için destek verdiklerini anlattı. Yüksel, Salihli’nin bir kültür ve sanat kenti olduğunu ve burada yaşayanların estetik değerlere önem verdiğini sözlerine ekledi.

Ekli Dosyalar

1. Dosya :

sair_20240102121723780.JPG

Üniversite sınavında Salihli’de ilk 3 bin başarısına ödül

Eğitim alanına verdiği desteklerle takdir toplayan Salihli Ticaret ve Sanayi Odası, 8 yıl önce başlattığı üniversite sınavında başarılı olan öğrencilere ödül sunma geleneğini bu yıl da devam ettirdi.  Bu yılki ödül töreninde başarılı öğrencilerin sayıca çokluğu da dikkat çekti. Geçtiğimiz yıl ilk 3 bin sıralamasına girenlerin sayısı sadece 3 iken, bu yıl başarı diliminde yer alanların sayısı 12 oldu.

Salihli TSO’nun Meclis Salonu’nda düzenlenen seremonide katılımcılar kendilerini tanıttıktan sonra bir konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, başarıya giden yolda aile desteğinin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, öğrencilerin yanı sıra ailelerini ve öğretmenlerini de kutladı. Salihli’nin eğitim alanında lider pozisyonunu yitirdiğini; bunda ilçeye bir fen lisesinin açılmayışının büyük payı olduğunu ifade eden Yüksel, şunları söyledi:

“Salihli TSO olarak eğitim alanına her türlü desteği sunuyoruz. Adımıza açılan bir ilköğretim okulu ve Talat Zurnacı Sağlık Meslek Lisesi bulunuyor. Sekine Evren Lisesi’nin kuruluşunda Odamızın büyük payı oldu. Proje okulu olarak ilan edilen Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin proje yürütme kurulunda yer alarak, her türlü eksikliklerini yakından takip ediyor ve modern araç gereçlerle donatılması için her türlü desteği veriyoruz.

Bizim en büyük üzüntümüz Salihli’ye bir Fen Lisesi kazandıramamaktır. Her türlü girişimlerimiz sonuçsuz kaldı. Manisa’nın 6 ilçesinde olan Fen Lisesi, ne yazık ki Salihli’ye layık görülmedi. Başarılı gençlerimiz komşu ilçelerin fen liselerine gitmek zorunda kalıyor. 10 yıl kadar önce eğitimde Manisa’nın ilçeleri arasında ilk sıralardaki yerimiz şu an ne yazık ki altıncı, yedinci sıralara geriledi.

Siz gençleri ve fedakar ailelerinizi, üzerinizde büyük emeği olan öğretmenlerinizi yürekten kutluyorum. Bu yıl başarılı öğrencilerin sayısı geçtiğimiz yıla göre oldukça iyi. Bunun artarak devam etmesini diliyorum.”

Dereceye giren gençlere Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel ve Meclis Başkanı Süleyman Oral tarafından birer altının yanı sıra, Mustafa Kemal Atatürk’ün kaleminden Kurtuluş Savaşı’nın ve cumhuriyetin kuruluş yıllarının anlatıldığı “Nutuk” kitabı ile Salihli’nin tanıtım kitapçığı hediye edildi.

Yüksel, gençlere gittikleri yerlerde Salihli’nin tanıtımını yapmaları ve okulu bitirince de memleketlerine dönerek, iş yaşamını burada sürdürmeleri tavsiyesinde bulundu.

Dereceye giren öğrenciler ve kazandıkları üniversiteler şöyle sıralandı:

Pelin Aktay  Sekine Evren AL (Say. 2224.) Cerrahpaşa   Tıp Fak.

Seyfettin Güven  N.F. Kısakürek Sos.Bil. L. ( EA. 2291.) Boğaziçi Turizm İşletm.

Niyazi Ayb. Gülsüz Bahçeşehir Koleji  (Say.2423.,T.Y.S 2861.) Cerrahpaşa Tıp Fak.

Gülnazi Sapmaz N.F Kısakürek Sos. Bil. L. (EA   2568.) Ankara Üni. Hukuk Fak Çağdaş Kaplan Sekine Evren AL (EA    2700.) Ankara Üni. Hukuk Fak

Eda Deniz Erçoban Nazmi Arıkan Fen B.L. (Y. Dil 2729.) İzmir Vakıf Üni. Tıp Fak.

Ceren Şekerci Bahçeşehir Koleji (Y. Dil 326.,  TYS 1445.) İTÜ İşl. Müh

Emre Kozak Türkbirliği AL (Sözel 702.) Gazi Ün.Türk Dili Edb.Öğ.

Burak Özatlı Sekine Evren AL (Sözel  814.) Afy. Kocatepe Hukuk Fak.

Sevval Şimşek Sekine Evren AL (Sözel 1082.) Hacettepe Türkçe Öğretm.

Öykü Şenal N.F Kısakürek  Sos.Bil. L. (Sözel 1357.) Ank.Ü. Siy.Bil. Kamu Yön.

Feyzanur Şengün Bahçeşehir Koleji (Y.D. 2026.)İzmir Yüksek Tek.  End. Tas.

İbrahim Yüksel, TOBB AB Uyum Komisyonu Başkanı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin komisyonlarında görev dağılımı yapıldı. Avrupa Birliği Komisyonu’nda iki dönem boyunca sözcülük görevinde bulunmuş olan Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, yeni dönemde yapılan görev dağılımında komisyonda başkanlık görevine getirildi.

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ın Sorumlu Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptığı 9 üyeden oluşan AB Uyum Komisyonu’nda şu isimler yer aldı:

Komisyon Başkanı İbrahim Yüksel (Salihli TSO YKB), Başkan Yardımcısı İsmail Akalın (Uzunköprü TSO), Raportör Mehmet Ali Kaya (Osmaniye TSO), Sözcü Sabahat Ece Baysal (Marmaris TO), Komisyon Üyeleri: Şadan Doğan (Biga TSO), Fehmi Altayoğlu (Hayrabolu TSO), Serdal Sefa Kocabaş (Bafra TSO), Ayhan Sonkaya (Çarşamba TSO) ve Mehmet Özer (Afyonkarahisar TSO).

Avrupa Birliği ile ilişkilerin geliştirilmesine yönelik bir komisyonda görev almak ve bunun başkanlığına seçilmekten büyük onur duyduğunu belirten İbrahim Yüksel, konuyla ilgili duygularını şöyle dile getirdi:

“İş dünyasının Avrupa Birliği kriterlerine uyumu konusunda yapılan çalışmalara her türlü desteği vermeye hazırız. Biz Avrupa Birliği’ne dahil olmanın ve önümüze konulan şartların yerine getirilmesinin ısrarlı takipçisiyiz. Bu konuda tüccarlar, sanayiciler, esnaf ve tüm iş çevreleri olarak katkı koymaya hazırız.”

Yeni dönemde TOBB Başkanlığı’na yeniden seçilen M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile de bir araya gelen AB Uyum Komisyonu üyeleri, AB’ye üyelik hedefine yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam edilmesi ve bu yolda gerekli adımların atılması konusunda ısrarlı çabaların sürdürülmesi görüşünde birleşti.

Ekli Dosyalar

1. Dosya :

ab-uyum_20240102121810309.jpg