SALİHLİ TİCARET VE SANAYİ ODASI

STSO HABERLER

Güncel haberlerimizi buradan takip edebilirsiniz

Buzların kuğuları Salihli’de kalpleri fethetti

Dünya şampiyonu buz patencileri Naz Arıcı ve Elif Sırma Özel, Salihli TSO’da düzenlenen söyleşide samimi tavırları ile büyük takdir topladı. “Buzların altın kuğuları” olarak nitelendirilen patenciler, ilginç yaşam öykülerini ve zorlu çalışma şartlarını paylaştı.


2024-3-8

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası ile Salihli Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Feedtech Makine Ltd. Şti. tarafından geleneksel hale getirilen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamaları çerçevesinde Salihlililer bu yıl buz pistlerinin altın kızlarıyla tanıştırıldı. Uluslararası yarışmalarda Türkiye’yi başarıyla temsil eden buz pateni şampiyonları Naz Arıcı ve Elif Sırma Özel, fazla tanınmayan bu spor dalı hakkında detaylı bilgiler sundu.

Her ikisi de aynı zamanda Türkiye şampiyonu olan buz pateninin kuğuları, Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nın Sardes Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen söyleşide zor şartlara rağmen şampiyon olmak için verdikleri azimli mücadeleyi anlattı.

Geçtiğimiz Ocak ayında İtalya’da yapılan Dünya Masterlar Kış Oyunları’nda “Altın Kadınlar”  kategorisinde şampiyon olarak Türkiye’nin adını buz pateni tarihine altın harflerle yazdıran Naz Arıcı, şampiyonluk kupasını Türkiye’ye 6. kez getirmiş oldu. Buz pateni ile 29 yaşında tanıştığını anlatan Arıcı, aslında elektrik – elektronik mühendisi olduğunu ve sporla o tarihe kadar hiçbir bağlantısı olmadığını belirterek, ilginç yaşam öyküsünden şu kesitleri paylaştı:

“Buz pateni çok çalışma ve emek isteyen bir spor dalı. Her gün, günde 8 saat çalışmak gerekiyor. Ben bu spor dalıyla çok geç tanıştım. Üstelik hiçbir spor altyapım yoktu ama azimle çalıştım ve 3 yıl sonra ilk dünya şampiyonluğunu kazandım. Buz patenini yaşatmak için çok mücadele veriyoruz. Tesisler çok yetersiz. Ankara’da bile sadece bir tek buz pateni pisti var.”

Avrupa’da düzenlenen yarışmalardaki görüntülerin de izletildiği söyleşide elde ettiği başarıları anlatan bir diğer şampiyon buz patencimiz Elif Sırma Özel de Türkiye’nin ismini dünyaya duyuran başarılı sporculardan biri. 2023 Türkiye Şampiyonu olan ve İtalya’da düzenlenen Masterlar Oyunları’nda “Bronz Kadınlar” kategorisinde üçüncülük derecesi elde eden Özel, uluslararası ticaret eğitimi aldığını ve patene Naz Arıcı gibi sonradan başladığını anlattı. Özel, buz pistinin yetersiz olduğunu ve antrenman yapmak için çok zorlandıklarını, buna rağmen yılmadan çalışarak başarılı olduklarını anlattı.

Söyleşiye katılan Salihlililer, şampiyon buz patencilerine büyük ilgi gösterdi. Samimi tutumlarının yanı sıra güler yüzleri ve sempatik tavırlarıyla da takdir toplayan sporcular, katılımcıların sorularını içtenlikle yanıtladı.

Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, kadınların başarılarıyla gurur duyduklarını belirtti ve imkansızlıklar içinde takdir edilecek çalışmalar yapan her alandaki kadınların alkışı hak ettiğini ifade etti. Yüksel, Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı ve buz patencilerini başarılı çalışmalarından dolayı tebrik etti.

Söyleşinin sponsorlarından olan Salihli OSB’de faaliyet gösteren Feedtech Makine’nin yetkilisi Rasim Selçuk da yaptığı konuşmada dünya kadınlar günü kutlamaları çerçevesinde Salihli TSO ile birlikte 3. etkinliğe imza attıklarını belirtti ve kadınların başarılarını desteklemeye devam edeceklerini ifade etti.

Söyleşi sonunda Salihli TSO Başkanı İbrahim Yüksel, buz pateninin altın kuğularına Salihli’yi simgeleyen kiraz motifli plaket takdim etti.