SALİHLİ TİCARET VE SANAYİ ODASI

STSO HABERLER

Güncel haberlerimizi buradan takip edebilirsiniz

Ünlü şairlerden Salihlililer’e şiir ziyafeti

Salihli’de bir gelenek haline gelen “İkindiden Sonra Şiir” etkinliğine İzmirli gazeteci, şair ve yazar Oğuz Tümbaş, Salihlili yazar ve şair Atila Er ile genç nesilden bir temsilci olarak Muğlalı üniversite öğrencisi Kadir Umut Başoğlan katıldı.


2023-9-29

İsmi şiir ile bütünleşen bir kent haline gelen Salihli’de, şiir ziyafeti geleneği ünlü şairlerle devam etti.  Altıncı kez düzenlenen “İkindi’den Sonra Şiir” etkinliği üç şairi Salihli’de buluşturdu.

Salihlili ünlü öykü yazarı Habib Bektaş ve Artemis Dergisi Genel Yayın Yönetmeni şair Yusuf Çağlar’ın organize ettiği etkinlikte, ödüllü şair - yazarlar Oğuz Tümbaş ve Atila Er ile yeni jenerasyonu temsilen Kadir Umut Başoğlan katılımcılara şiir ziyafeti sundu.

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nın Sardes Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğin başlangıcında Salihlili şairler Alim Yavuz, Emine Kilimci, Hasan Ulaş ve Hanife Uçarçelik, şiirlerinden birer örnek okudu.

Salihlili yazar Habib Bektaş’ın takdim konuşmasından sonra, şair Yusuf Çağlar’ın moderatörlüğünde devam eden şiir etkinliğinde ilk sözü alan gazeteci, şair ve yazar Oğuz Tümbaş, dergi yayımlamaya kadar giden şiir tutkusunu anlatarak, kitaplarında yer alan şiirlerden örnekler sundu.

Salihli doğumlu olan yazar ve şair Atila Er ise edebiyatın önemli bir türü olan mektuplardan bahsederek, kendi eserleri olan Özge Mektuplar, Masal Mektuplar ve Güneşe Koşan Mektuplar hakkında bilgi verdi ve bazı şiirlerini seslendirdi.

Genç nesli temsilen etkinliğe davet edilen üniversite öğrencisi Kadir Umut Başoğlan’ın seslendirdiği şiirler de katılımcılar tarafından büyük beğeni gördü. Muğla’nın Marmaris ilçesinde yaşayan ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü öğrencisi olan Başoğlan, sanatın farklı dallarına olan ilgisinden ve şiire erken yaşlarda başlayan tutkusundan bahsetti.

“İkindiden Sonra Şiir” etkinliğinin sponsoru olan Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nın Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel de izleyicilere hitaben yaptığı kısa konuşmada, Salihli’nin şiir ile olan güçlü bağları bulunduğunu, geçtiğimiz yıllarda 52 kez düzenlenen “Şiir İkindileri”nin bir devamı olan bu etkinliği sürdürmek için destek verdiklerini anlattı. Yüksel, Salihli’nin bir kültür ve sanat kenti olduğunu ve burada yaşayanların estetik değerlere önem verdiğini sözlerine ekledi.