SALİHLİ TİCARET VE SANAYİ ODASI

STSO HABERLER

Güncel haberlerimizi buradan takip edebilirsiniz

Üniversite sınavında başarılı olan öğrencilere Salihli TSO’dan ödül

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası, üniversite sınavında ilk 3 bine giren öğrencileri ödüllendirdi. Aynı okulda okuyan 3 öğrenci de tercihlerini Manisa ve Ankara’daki üniversitelerin Tıp Fakülteleri’ne kullandı.


2022-9-1

Eğitim alanında destekleri ile dikkat çeken Salihli Ticaret ve Sanayi Odası, 7 yıldır devam ettirdiği üniversite sınavında başarılı olan öğrencilere ödül sunma geleneğini bu yıl da devam ettirdi.  Salihli’de eğitim gören ve bu yılki üniversite sınavında ilk 3 bin sıralamasına girerek üniversitelerde iyi bölümlere yerleşen gençler, Salihli TSO tarafından ödüllendirildi.

Dereceye giren 3 gence Salihli TSO Yönetimi tarafından birer çeyrek altının yanı sıra Mustafa Kemal Atatürk’ün kaleminden Kurtuluş Savaşı’nın ve cumhuriyetin kuruluş yıllarının anlatıldığı “Nutuk” kitabı ile Türk Bayrağı hediye edildi.

Bu yılki üniversite sınavında dereceye giren üç öğrencinin de Salihli Bahçeşehir Koleji Fen Lisesi’nden gelmesi dikkat çekti. Sayısal puanda 500. sırada yer alan Abdullah Şimşek Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni tercih ederken, eşit ağırlıklı puan sıralamasında 2098. sırada yer alan Aytaç Üstüntaş ve 2775. sıradaki Aybike Kılıç Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nin Tıp Fakültesi’nden yana tercihlerini kullandı.

Başarılı öğrencileri ödüllendirme töreninde Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel ile Başkan Yardımcıları Günay Topkaya ve Yunus Kaya yer aldı. Öğrencilerin velilerinin de bulunduğu Meclis Salonu’ndaki törende konuşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel, başarılı gençleri ödüllerle teşvik etme geleneğini 2015 yılından bu yana sürdürdüklerini ifade etti.

Başarılı öğrenci sayısının her geçen yıl geriye gittiğini ve bundan üzüntü duyduklarını belirten Yüksel, “İki yıl önce 10 kişiye ödül sunduğumuz bu salonda şu anda sadece üç öğrencinin bulunması Salihli’nin eğitim alanında nasıl geriye doğru gittiğinin en önemli kanıtı.” dedi. Salihli’ye Fen Lisesi’nin açılmaması nedeniyle bu geriye gidişin sürdüğü görüşünü savunan Yüksel, şunları söyledi:

“Salihli’de Fen Lisesi açılması konusunda bilindiği gibi uzun yıllardır çaba sarf ediyoruz. İlgili mercilere değişik zamanlarda giderek taleplerimizi ilettik. Fakat siyasilerden ne yazık ki bu konuda yeterli desteği görmedik. Salihli’ye Fen Lisesi açılmasının yasal nedenlerle mümkün olmadığı iddia ediliyordu ama eski bakan Ruhsar Pekcan’ın memleketi olan Demirci’ye, nüfusu Salihli’den çok daha az olmasına rağmen geçtiğimiz yıl Fen Lisesi açıldı. Bu, Salihli’ye yapılmış büyük bir haksızlıktır.  Manisa’nın 6 ilçesinde olan fen lisesi, ne yazık ki Salihli’ye layık görülmüyor. Her yıl komşu ilçelerin fen liselerine Salihli’den 150 ile 180 civarında başarılı öğrenci gidiyor.  Bu da Salihli’nin eğitimdeki başarı derecesini düşürüyor.

2018 yılında ilk 3 bine giren öğrenci sayısı 13, 2019 ve 2020’de 10 iken, geçen yıl ve bu yıl sadece 3 öğrencimizin bu başarıyı göstermiş olması çok dikkat çekici. Eğitimin daha iyi bir seviyeye getirilmesi konusunda biz Salihli TSO olarak katkı koymaya hazırız. Başarılı olan öğrencilerimizi ve ailelerini gönülden kutlarız.”