SALİHLİ TİCARET VE SANAYİ ODASI

BAŞKANIMIZIN MESAJI

İhracatta iyiyiz, ya eğitimde?

 

Salihli’de Organize Sanayi Bölgesi’nin gelişmesi, ilçemizin sanayi altyapısını geliştirdiği gibi, ihracatın da yıldan yıla yükselmesini sağlıyor.

Birinci kısımda tarımsal ürünleri işlemeye yönelik tesislerin ağırlıkta olduğu organize bölgemizde, ikinci kısımda dünya ölçeğinde kaliteli ürünleriyle dikkat çeken gıda dışı fabrikalarımızın performansı hepimizi gururlandırıyor.

Salihli’nin ihracatında 2022 yılında bir önceki yıla göre yüzde 50’ye yakın bir artış olması gerçekten dikkat çekici bir gelişme. Bu artışta Norm Holding’in yanı sıra, Vergo ve Agrobest gibi yeni firmaların yurt dışı satışları da toplam ihracatımızı yukarı çekiyor.

İhracatçı üyelerimize yaptığımız ziyaretlerde, ekonomide yaşanan pek çok zorluğa rağmen onların milli geliri ve istihdamı artırmaya yönelik çabalarına şahitlik ettik. Ayrıntıları dergimizin sayfalarında sizlerle paylaştık.

Salihli TSO olarak ekonomi doğal olarak bizim ilgi alanımızın birinci sırasında yel alıyor. Ekonominin hemen ardından ise eğitim geliyor. Oda olarak eğitime büyük önem veriyoruz ve bu alanda gerekli olan her türlü katkıyı sunuyoruz. Borsa İstanbul Endüstri Meslek Lisesi’ni proje okulu yaparak sanayicilerimizin istediği doğrultuda bölümlerin açılmasını ve atölyelerin yenilenmesini sağlayarak bu konuda en büyük katkılardan birini yapmış olduk.

Salihli’de eğitim alanında gördüğümüz en büyük eksiklik, bütün girişimlerimize rağmen ilçemizde hala bir Fen Lisesi’nin açılmamasıdır. Bu konuda Salihli’deki bütün meslek odalarından destek görüyoruz, hep beraber taleplerimizi ortaya koyuyoruz ama sonuçta olumlu bir gelişme kaydedemiyoruz ve gerekli siyasi desteği göremiyoruz.

Bize yasal olarak kısıtlamalar olduğu cevabı veriliyor ve taleplerimiz görmezden geliniyor. Ama bir bakıyoruz ki yasalar başka ilçelere işlemiyor ve Demirci’ye Fen Lisesi açılıyor. Bizim çocuklarımız ise komşu ilçelerin fen liselerine gitmek zorunda kalıyor.

Biz bu soruna çözüm bulmak için her seferinde yeni formüller geliştirmeye, farklı kanallardan sorunlarımızı üst makamlara iletmeye devam ediyoruz. Her yıl 150 başarılı çocuğumuzun başka ilçelerdeki fen liselerine gitmek zorunda olması bizleri çok üzüyor.

Geçtiğimiz yıllarda Salihli’deki fakültenin yapımına bütçesinden önemli miktarda bağışlar yapmış olan Salihli TSO, Fen Lisesi’nin yapımı konusunda da elini taşın altına koymaya hazır. Bunun için Meclisimizden yetki aldık ve Fen Lisesi'nin yapımı için okulun kaba inşaatını üstlenmeyi bir görev olarak kabul ettik. Talebimizi Manisa Valisi Enver Ünlü’ye ilettik, dilekçemizi Manisa Milletvekilimiz MHP Grup Başkan Yardımcısı Erkan Akçay’a ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ilettik.

Biz Salihli’ye Fen Lisesi açılması konusundaki talebimizde ısrarcıyız. Bunu her platformda dile getirmeye devam edeceğiz. Başarılı öğrencilerimizin Salihli’de eğitim görmesini ve Salihli’nin eğitimdeki başarı grafiğinin tekrar yükselmesini istiyoruz.

Bu konuda yetkililerden destek bekliyoruz.     

 

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı

İbrahim Yüksel