SALİHLİ TİCARET VE SANAYİ ODASI

BAŞKANIMIZIN MESAJI

Ekonomide zor bir dönemeçten geçiyoruz

Türk ekonomisi özellikle son bir yıldır çok zorlu bir sürece girdi. Uygulanan para politikaları, bu uygulamalara piyasaların yanıtları, kurlardaki inanılmaz değişkenlik, akaryakıt fiyatlarının tahmin edilemez yükselişi, girdi ve ürün fiyatlarının yukarıya doğru seyri gibi o kadar çok gelişme oluyor ki, bırakın normal vatandaşı, piyasaları yakından takip eden iş insanları bile takip etmekte zorlanıyor.

Maliyet artışlarından kaynaklanan sorunlar sektörlere göre farklılıklar gösterse de, temelde nihai tüketicinin satın aldığı ürünlerin fiyatlarına zam olarak yansıyor.

Salihli TSO olarak yürüttüğümüz sektör incelemeleri çerçevesinde geçtiğimiz günlerde hayvancılık sektörünü mercek altına alıp, üreticilerin sorunlarını tespit etmeye yönelik çalışmalar yaptık. Gördük ki beslenmenin temel yapı taşlarından biri olan protein kaynağını üreten sektörde kan kaybı yaşanıyor.

Büyükbaş hayvan üreticileri maliyetleri karşılayamadığı için süt veren hayvanlarını kesime gönderiyor. Küçükbaş hayvan üreticileri otlatacak mera bulamıyor. Kanatlı sektörü özellikle enerji fiyatlarının yüksekliği nedeniyle maliyet artışları karşısında çaresiz. Yumurta üreticileri ise sürekli zararda oldukları gerekçesiyle sütte olduğu gibi yem- yumurta paritesi belirlenmesini istiyor.

Sektörleri inceledikçe, üyelerimizin temel sıkıntıları da bir bir ortaya çıkıyor. İş insanları sorunlarına çözüm arıyor. Biz de Ticaret ve Sanayi Odası olarak onların sorunlarını tespit edip, bunları ilgili birimler olan yani bir üst kuruluşumuz olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği aracılığıyla Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na ulaştırıyoruz. Çözümler bulunması konusunda ilgililerin dikkatini çekmeye çalışıyoruz.

Dergimizin bu sayısında Salihli’nin en uzak mahallelerinden biri olan Gökeyüp’ü sayfalarımıza konuk ettik. Gökeyüp, 600 yıllık bir geçmişe dayanan güveçleri ile isim yapmış bir belde. Salihli TSO olarak coğrafi tescil almak için Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurmak üzere seçtiğimiz dördüncü ürün Gökeyüp Güveci oldu. Bilindiği gibi Salihli Kirazı, Odun Köfte ve Kula Leblebisi’ni daha önce tescil ettirmiştik. Tescil ettireceğimiz bir diğer ürün ise Sultaniye Üzüm Pekmezi olacak.

Gökeyüp, son yıllarda kaliteli, dayanıklı ve lezzetli çilekleri ile de dikkat çekiyor. Gökeyüp çileği, Salihli Kirazı gibi ihracata yönlendirilen bir ürün ve yurt dışından büyük talep görüyor. Dergimizin bu sayısının kapağını da Gökeyüp Çileği süslüyor.

Ekonomide zorluklar yaşanıyor evet ama bir taraftan da hayat devam ediyor. Elbet bir gün düze çıkacağız. Önemli olan sağlığımızı kaybetmeden yarınlara ulaşmak.

Sağlıcakla kalın!

İbrahim Yüksel

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı