SALİHLİ TİCARET VE SANAYİ ODASI

BAŞKANIMIZIN MESAJI

İl olma fırsatını iyi kullanmalıyız

 

İl olabilecek şartları yıllardır taşıdığı halde bugüne kadar eline geçen imkanları iyi değerlendiremeyen Salihli’nin önüne yeni bir fırsat çıktı. İktidarın ortağı olan MHP’nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin önerisiyle 19 ilçenin il yapılma ihtimali dillendirildi.

Bu ihtimal, bizleri çok heyecanlandırdı. Çünkü Salihli, uzun süredir bu konuda, yöre milletvekillerinin aracılığıyla TBMM’de sesini duyurmaya çabalıyordu.

“100. yılda 100 il” projesi bizi heyecanlandırdığı gibi harekete de geçirdi. Odamızın öncülüğünde, Salihli’de bulunan odaların başkanları zaman geçirmeden eksiksiz olarak bir araya geldik ve il olma yolunda ilerleyeceğimiz yol haritamızı belirledik.

Salihli Kaymakamı Sayın Mehmet Kamil Sağlam ve Salihli Belediye Başkanı Sayın Zeki Kayda ile de istişarelerde bulunarak, önümüze çıkan bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek için güç birliği yaptık.

Evet, il olmayı çoktan hak ettik. Salihli’nin uhdesinde öyle bir potansiyel var ki; il olmakla bu potansiyel bir şahlanışa dönüşecektir.

Şimdiki haliyle bile aslında Salihli, çevresinde bulunan dokuz ilçenin merkezi konumundadır. Zengin tarihsel ve kültürel mirasının yanı sıra bereketli toprakları, eğitim ve sağlıkta civar ilçelerin bir merkezi konumuna gelmesi, ekonomik gelişmişlik düzeyi, hızlı bir gelişim ivmesi yakalayan Salihli Organize Sanayi Bölgesi, yetişmiş insan gücü gibi pek çok avantaja sahibiz.

Çekirdeksiz kuru üzümümüz, Salihli kirazımız, kaliteli zeytinlerimiz; kısaca her türlü tarımsal üründe iddialıyız. Topraklarımızda 39’u aşkın, ticari değeri bulunan tarımsal ürün yetişiyor.

Kültür ve sanatta da söz sahibiyiz. Hoşgörülü ve eğitimli insan yapısıyla bölgenin kültür başkenti konumundayız. Ulusal ve uluslararası düzeydeki bilim adamları, üst düzey yönetici, yazar ve şairlerimizle gurur duyuyoruz.

Sanayi alanında da sürekli yükselen bir grafiğimiz var. Salihli Organize Sanayi Bölgesi’nde, aralarında dev firmaların da bulunduğu 58 fabrika üretim yapıyor. OSB’de istihdamda 10 binli rakamları yakalamamız ise an meselesi.

Kısacası, siyaseten değil, objektif bir bakış açısıyla değerlendirildiğinde, Salihli’nin il olmayı çoktan hak ettiği ortadadır.

Cumhuriyetimizin 100. yılının Salihli’ye uğur getireceğine inanıyoruz. İnancımızın temelinde ise bunu sonuna kadar hak ettiğimiz görüşü yatıyor.

Biz il olmaya hazırız, Yöneticilerimizden müjdeli bir haber bekliyoruz!

 

İbrahim Yüksel

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı