27.11.2021
Salihli TSO’daki kırsal kalkınma bilgilendirmesine yoğun ilgi

Tarım alanında yatırım yapmak isteyenlere yönelik devlet tarafından verilen yüzde 50 hibe desteği konusunda Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nda yetkililerin katılımıyla bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Katılımın yoğun olması nedeniyle Meclis Salonu’nda yapılacağı duyurulan toplantı, Sardes Konferans Salonu’na kaydırıldı.

Manisa Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Şube Müdürü Halil Karadeniz ve Ziraat Mühendisi Şahin Abacı tarafından gerçekleştirilen bilgilendirmeye, tarım sektöründe yatırım yapmayı düşünen işadamları ve potansiyel yatırımcılar katıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Halil Karadeniz ve aynı birime bağlı Ziraat Mühendisi Şahin Abacı, kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programını Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yürüttüğünü,  amacın ise kırsal kesimde gelir düzeyinin artırılması olduğunu anlattı.

“Yüzde 50’si sizden, yüzde 50’si bizden” sloganıyla yürütülen desteklemenin, küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri hedef aldığını vurgulayan konuşmacılar, bunun yanı sıra gıda güvenliğinin sağlanması ve tarımsal pazarlama alt yapısının geliştirilmesinin de amaçlandığını belirttiler.

Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, toplantının çok yararlı geçtiğini, ve kafalardaki bazı soru işaretlerine cevap alındığını belirterek, “Devlet tarafından sunulan yüzde 50 hibe desteği çok önemli bir avantajdır. Tarım sektörüne yatırım yapmak isteyenler bu imkandan yararlanmalıdır” dedi.

Hibe destekleri, bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, tohum işleme, paketleme ve depolama yatırımları; ham derinin işlenmesi; soğuk hava deposu, çelik silo, hayvansal ve bitkisel orjinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması;  yenilenebilir enerji kullanan seralara verilecek hibe desteğinin çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri; bilişim sistemleri ve eğitim yatırımlarına yönelik veriliyor.

Tarıma yönelik yatırım yapmak isteyenlere yönelik devlet tarafından verilen yüzde 50 hibe desteği başvuruları 4 Aralık 2016 tarihine kadar devam ediyor.