27.11.2021
İran ile ticaret yapmak isteyenlere Global Fuarcılık’tan davet

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, İran ile ticari ilişkileri artırmak isteyen işadamlarına sunum yapmak üzere Valilik makamına gelen Global Türk Ticaret Merkezi temsilcilerini, Manisa ve ilçelerdeki tüccar ve sanayicilerin temsilcileriyle bir araya getirdi. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adnan Erbil, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, Manisa Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Erbil Kalmış, Ticaret İl Müdür Vekili Salim Çelik’in de yer aldığı sunumda,  ilçelerden tek davetli Salihli TSO Başkanı İbrahim Yüksel oldu.

Global Türk Ticaret Merkezleri Onursal Kurucu Başkanı Necdet Öztürk, yüksek ticari hacmi ve potansiyeli olan ülkelerde fuarlar düzenleyen uluslararası bir firma olan GTTC Global Fuarcılık A.Ş.’nin, ticaret hacmi potansiyeli yüksek olan İran’da fuarlar açmayı hedeflediğini anlattı. GTTC İran Türk Ticaret Merkezi’nin 26 Ağustos 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılacağını belirten Öztürk, 40 bin metrekare alanda Türk firmalarına hizmet verecek olan merkez için ön müracaatların 31 Haziran’a kadar alınacağını vurguladı. Öztürk, bu konuda deneyimli olduklarını, daha önce de Dubai’de 400 firmanın bir arada olduğu Ticaret Merkezi açtıklarını ifade etti.

Necdet Öztürk, 80 milyon nüfusu olan İran ile 1 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe giren tercihli ticaret anlaşması kapsamında Türkiye’nin 6’lı gümrük tarife pozisyonu bazında toplam 140 üründe İran’a tarife indirimi ve kota artırımı; İran’ın ise 6’lı gümrük tarife pozisyonu bazında 125 üründe Türkiye’ye tarife indirimi uyguladığını hatırlattı.

Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, İran’a yatırım yapmayı düşünenlere, ihracat hedefleyen üreticilere ve ithalat yapmak isteyenlere çağrı yaparak, özellikle inşaat, gıda, orman ürünleri, plastik malzemeleri, paketleme, otomotiv yan sanayi, tekstil, mobilya ve makine elemanları üreten yatırımcıları bu imkandan yararlanmaya davet etti. Yüksel, talep olması halinde firmayı Salihli TSO’ya davet ederek, sunum yaptırabileceklerini ifade etti.