27.11.2021
Ziraat Bankası’ndan, girişimci kadınlara pozitif ayrımcılık

Ziraat Bankası Salihli Şubesi Müdürü İsmet Öztürk, Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel’i ziyaret ederek, bankanın kadınlara yönelik sunduğu yeni destekleri anlattı. Bankanın Girişimci Müşteri İlişkileri Yetkilisi Naci Tokur ile birlikte geldiği ziyarette “Ziraatli Kadın Girişimci Destek Paketi” hakkında bilgi veren Öztürk, şunları anlattı:

“Kadın girişimciliğini geliştirmek ve ekonomik-sosyal yaşamda kadının konumunu güçlendirmek anlayışını ön planda tutuyoruz.  Sunulan avantajlı bankacılık ve kredi ürünleri ile birlikte girişimci kadınların avantajlı kredilerle finansman ihtiyaçlarının giderilmesi amaçlanıyor. Kadın girişimcilere ait şahıs firmalarına sunulan bu destekte tüzel kişi olma durumunda şirket ortaklığında en az yüzde 50 oran şartı aranıyor.”

55 yaşını aşmamış olmanın şartlardan biri olduğunu, aynı zamanda faaliyet süresinin 2 yılı geçmemiş olmasının da bir diğer şart olduğunu vurgulayan İsmet Öztürk, “Bu koşulları sağlayan girişimcilere Hazine desteği kapsamında Kredi Garanti Fonu teminat olarak alınabilmekte bu şekilde kredilendirilen kadın girişimciler teminat sorununu ortadan kaldırmış olmaktadır. Bu şartları taşıyan kadın girişimcilere uygun koşullarda kredi kullanma imkanısunuyoruz.”

Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkana İbrahim Yüksel, bankanın yeni desteğinin çok isabetli olduğunu belirterek, “Kadınlara pozitif ayrımcılığı destekliyoruz. Kadınların iş hayatına katılması, aile bütçelerine katkı yaptığı gibi, özgüvenlerini de artırmaktadır. Kadınların kendi ekonomik bağımsızlığını kazanması, tek başına ayakta durabilmesi önemli bir kazanımdır.