27.11.2021
Salihli TSO, sayısal takograf kartı vermeye başladı

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası, 27 Ekim 2021 tarihinden itibaren dijital ehliyet de denen sayısal takograf kartı  hizmeti verme yetkisini aldı.  Kamyon, kamyonet, otobüs sahipleri bundan böyle Manisa’ya gitmeden işlemlerini Salihli TSO’da halledebilecek.

Taşıtın kat ettiği mesafeyi, taşıtın yol boyunca hızını, sürüş zamanını ve dinlenme sürelerini  sayısal olarak kayıt altına alan takograf, yolculuğun güvenli hale getirilmesi için bir zorunluluk olarak uygulanıyor. Ağırlıkları 3 bin 500 kg ve üzeri olan kamyonet, kamyon ve TIR araçlarının yanı sıra, yolcu kapasitesi 17 yolcudan fazla olan otobüslerde takograf kullanımı mecburi tutuluyor.

Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, zamandan ve yakıt masrafından tasarruf etmek amacıyla bu yetkiyi aldıklarını, yıllardır Manisa’da devam eden takograf kartı verme işlemlerinin bundan sonra Salihli’de de yapılabileceğini belirtti. Takografın güvenli sürüş için vazgeçilmez bir unsur olduğunu vurgulayan Yüksel, şunları söyledi:

“Salihli, Kula, Selendi, Alaşehir, Demirci, Sarıgöl, Köprübaşı’nda taşımacılık işiyle iştigal eden iş insanları gelip sayısal takograflarının kartlarını Odamızdan temin edebilirler. Bunun için ayrıca Oda’ya herhangi bir ücret yatırılmıyor.

Odamız üyelerinden ve taşımacılık işiyle uğraşan bölgemizdeki esnaftan gelen yoğun talep üzerine dijital takograf kartı verme yetkisini TOBB Başkanı Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun desteğiyle Salihli’ye getirdik. Bu konudaki destekleri için Başkan Hisarcıklıoğlu’na teşekkürlerimizi sunarız. Bu hizmetimizin şoför esnafına hayırlı olmasını dileriz.”