09.03.2021
Sanayiciler, nitelikli eleman yetiştiren okulun eğitim şartlarını iyileştirdi

Sanayicilerin son yıllarda giderek artan kalifiye eleman ihtiyacına Salihli’de cevap veren okulların başında eski adı Endüstri Meslek Lisesi olan İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi geliyor. Proje okulu seçilmesi ve Protokol Yürütme Kurulu’na Salihli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ile Salihli Ticaret Borsası’nın temsilcilerinin dahil edilmesi, bu okulun kaderini değiştirdi.  Toplam değeri 1 milyon TL olan iki projesi Zafer Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilen İMKB Anadolu Lisesi’nde laboratuvarlar ve atölyeler modern araç gereçlerle donatılmaya başlandı.

Projelerin partneri durumunda olan ve maddi katkı sağlayan Salihli TSO ile Salihli OSB’de 3 fabrika ile faaliyet gösteren Norm Holding’in yetkilileri, okulun atölyelerindeki son durumu incelemek üzere bir ziyaret gerçekleştirdi.

Salihli TSO’da bir araya gelerek, sektörlerdeki ve OSB’deki gelişmeleri değerlendiren heyette, Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, Oda Meclis Başkanı Süleyman Oral, Norm Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Uysal, TSO Başkan Yardımcısı Günay Topkaya, Oda Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Doğan, sanayiciler İsmail Bali, Mehmet Demir, Mustafa Deniz, Yunus Er ve firma yetkilileri Nihat Alkent ile Ozan Dinçkan yer aldı. Oda’nın Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda Organize Sanayi Bölgesi’ndeki faaliyetler ve gelişmeler hakkında bilgi ve fikir alışverişinde bulunuldu. Heyet daha sonra okula geçerek, gelişmeleri yerinde inceledi.

Yeni bir alan açılacak

Bilişim teknolojileri, elektrik-elektronik teknolojileri, makine ve tasarım teknolojileri gibi toplam 9 alanda eğitim veren ve kayıtlı 1300’ün üzerinde öğrencisi bulunan İMKB Lisesi’nde, yeni bir alan olan Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri’nin açılması için çalışmalar sürüyor. Okulda, CNC operatörlerinin de yetiştirileceği Zafer Garaj isimli bilgisayar destekli tasarım atölyesi de yer alacak.

İMKB Lisesi Müdürü Ümit Zeybek, Müdür yardımcıları Murat Türkyılmaz ve Sunay Tire, Salihli Kaymakamlığı AB Proje Ofisi sorumlusu Yavuz Erdem ile okul öğretmenleri, modern ekipmanlarla donatılmaya başlayan atölyeleri heyete tanıttı.

Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve İMKB Lisesi Potokol Yürütme Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, proje okulu olarak ilan edilmesinden sonra İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki değişimi şöyle anlattı:

“Pek çok meslek dalına yönelik kalifiye eleman yetiştiren Endüstri Meslek Lisesi, proje okulu ilan edilmesinin ardından büyük bir dinamizm kazandı. Pandemi nedeniyle okulların fiziki eğitim verememesi, bir anlamda okulun yenilenmesi için iyi bir fırsat oldu. Hazırlanmaya başlayan modern atölyelerde önümüzdeki dönemden itibaren sanayinin ihtiyaç duyduğu daha donanımlı elemanlar yetiştirilecek. CNC operatörleri, fabrikalarda en aranan elemanlar arasında. Bunlar yetişmeye başlayacak. Yeni atölyeler öğretmenlerimize ve öğrencilerimize hayırlı olsun.”