23.09.2021
Fidanlar büyüyecek, öğrenciler zeytin ve zeytinyağı yiyecek

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nın Kadın Girişimciler Kurulu örnek bir projeyi daha hayata geçirdi. Hayırseverlerin yaptığı bağışlarla 500 zeytin fidanı satın alınarak, yatılı bölge okulları ve bünyesinde anaokulu bulunan okullara hibe edildi. Gemlik (Trilye) cinsi zeytin fidanları, Salihli Anadolu Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Gazi İlkokulu, Bilim Sanat Merkezi, Misak-ı Milli İlkokulu, Alpaslan İlkokulu ve Adala Nergis Demet İlkokulu’na dağıtıldı.

Salihli TSO Kadın Girişimcileri’nin eğitim alanına yönelik çalışmaları uzun yıllardır devam ediyor. Dokuz yıl önce başlatılan uygulamayla her yıl 15 kız öğrenciye burs veren kadın girişimciler, kaynak sağlamak amacıyla sık sık kermesler ve gelir getirici etkinlikler organize ediyor.

Bu yıl yapılan bağışların bir kısmını farklı bir şekilde değerlendirmeye karar verdiklerini belirten Salihli TSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Benay Oral, şu bilgileri verdi:

“Okullara ve öğrencilere yönelik çalışmalarımıza bu yıl farklı bir boyut kazandırdık. İstedik ki yaptığımız katkı uzun soluklu olsun ve sürdürülebilir yaşama örnek olsun. Bunun için hayırseverlerin yaptıkları bağışlarla zeytin fidanları satın aldık. Bu fidanlar ürün vermeye başlayınca, gerek zeytininden gerekse de yağından istifade edilebilmesi için, yatılı bölge okullarını ve bünyesinde anaokulu bulunan okulları tercih ettik.

500 zeytin fidanını 7 okulumuza dağıttık. Okul idarecileri ve personelin de yardımıyla bunlar toprakla buluştu. 3-4 yıl sonra fidanlar ürün vermeye başlayacak. Bu Salihli halkının gelecek nesillere güzel bir armağanı oldu.”

Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, Kadın Girişimciler Kurulu’nu örnek faaliyetleri nedeniyle gönülden kutladı ve emeği geçen herkese teşekkür etti. Yüksel, “Pandemiden dolayı kısıtlı çalışma koşullarına rağmen, yeni projeler hayata geçiren Kadın Girişimcileri yürekten kutluyorum.  Zeytin fidanı, yeni nesillere bırakılabilecek güzel bir miras. Eğitim alanına yapılan destek en isabetli ve olumlu katkılardan biridir. Bağış yapan ve bu bağışları fidan olarak okullara ulaştıranlara teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Salihli TSO Kadın Girişimcileri’nin dağıtımını organize ettiği zeytin fidanları Salihlili kadın girişimci Ayla Korkmaz’dan temin edildi. Bağışçıların isimleri fidanların üzerine etiketlenerek dağıtımları yapıldı.