23.09.2021
İbrahim Yüksel: “Ekonomide zor bir yıl bizi bekliyor”

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nın 2020 yılındaki son Meclis Toplantısı’nda geçtiğimiz yılın değerlendirmesinin yanı sıra, 2021 yılına ilişkin öngörüler ve beklentiler dile getirildi. Zoom uygulaması ile gerçekleştirilen toplantıda, Meclis Başkanı Süleyman Oral ile Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, Salihli TSO’nun Meclis Salonu’nda üyelerle sanal ortamda bağlantı sağladı.

Bütün dünyayı olumsuz etkileyen Covid-19 salgınının ekonomide oldukça kötü sonuçlar doğurduğuna işaret eden Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel, yaptığı değerlendirmede şu görüşlere yer verdi:

“2020 yılı ekonomide olumlu ve olumsuz pek çok iz bıraktı. Geçtiğimiz yıl Nefes Kredisi, KOSGEB kredileri ve KGF kanalıyla firmalar yüksek oranda kredi kullandı. Piyasalarda bazı sektörler en olumlu dönemini geçirirken, birçok sektör ise Covid 19 ve ekonominin gidişatından kötü etkilendi. Kullanılan kredilerin piyasalarda yarattığı olumlu hava yavaş yavaş tükenmeye başladı. 2020 yılını yaklaşık sıfır büyüme ile kapatıyoruz. Enflasyon oranı yüzde 14.6, işsizlik oranı yüzde 12,7. Genç işsizlik ise maalesef yüzde 24,3 oranına ulaştı.

İstihdam seferberliğine rağmen 4 milyon 194 bin kayıtlı işsiz var.    Diğer taraftan sektörlerin en büyük sorunu ise kalifiye eleman bulamamaktır.

Faizler yüzde 12 ile yüzde 25 arasında değişiyor. Kredi faizlerinin yüksek olması sanayicinin, tüccarın ve esnafın maliyetlerini etkiliyor. Maliyetleri etkileyen bir diğer unsur ise döviz kurlarıdır. ABD Doları 2020 yılında yüzde 25, Euro ise yüzde 37 oranında arttı. TL’nin yabancı para birimleri karşısındaki değer kaybı çok yüksek oranlara ulaştı.

İş dünyası olarak bizim öncelikli beklentimiz kredi faizlerinin düşmesi ve 2 bin 825 TL olarak belirlenen asgari ücretin üzerindeki vergi ve SGK oranlarının düşürülmesi. Çünkü asgari ücretin işverene maliyeti 4 bin 203 TL’dir.”

Bütçede yüzde 4 artış

Salihli TSO’nun 2021 yılı bütçesi, geçtiğimiz yıla göre yüzde 4 oranında artışla 2 milyon 520 bin TL olarak belirlendi.  Zoom uygulaması ile bağlanan Meclis üyeleri geçtiğimiz yılın ve 2021 yılının bütçelerini onayladı. Yönetim, 2021 yılı tahmini bütçesinin enflasyonun yüksek olduğu bir dönemde yüksek ve istikrarlı bir büyüme performansına ulaşmak amacıyla ve tasarruf anlayışı içinde hazırlandığı bilgisini paylaştı.

İbrahim Yüksel, Meclis Toplantısı’na komite üyelerinin de katılmasından memnun olduklarını belirterek, “Komite üyelerimizin odamız faaliyetlerine daha yoğun bir şekilde katılımları bizleri mutlu etmektedir. Geniş katılımla alınan kararların daha sağlıklı olacağına inanıyoruz. Çünkü komite üyeleri odamızla üyelerimiz arasında bir köprü görevi üstleniyor.  Temsil ettikleri komitelerin mesleki sorunlarını ve çözüm önerilerini bize aktarmalarını bekliyoruz.   Onun için komite üyelerimizi bundan sonra aramızda daha sık görmek istiyoruz.” dedi.

Yönetim olarak, 2021 yılı bütçesini hazırlarken, üyelerin ödeme güçlüğü içinde bulunduğunu dikkate alarak, aidatlarda ve ücretlerde artış yapmamaya özen gösterdiklerini de belirten Yüksel, “2021 yılında aşıların uygulanmaya başlamasıyla sağlık alanında yaşanması beklenen olumlu gelişmelerin kısa zamanda ekonomiye de yansıması ve tüm sektörlerde rahatlama yaşanması en önemli beklentimiz. Yeni yılın başta sağlık, huzur, bereket ve bol kazanç getirmesini gönülden diliyoruz.” şeklinde  temennilerini de dile getirdi.