27.02.2021
Turizm sektörüne ve KOBİ’lere uygun faizli kredi

Türkiye Bankalar Birliği, salgının etkilerinin azaltılması, üretim ve istihdam kapasiteleri ile piyasa değerlerinin korunmasını desteklemek amacıyla, turizm işletmelerinin yanında bu işletmelerin tedarikçilerinin maaş ve kira ödemeleri ile sözleşme veya faturaya bağlı sabit giderlerinin, nakit ihtiyaçlarının ve kurumsal kredi harcamalarının karşılanması için Turizm Destek Paketi Uygulamasına başladı.

Turizm sektörüne sağlanacak olan 10 milyar TL tutarındaki kredi Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisi ile Kredi Garanti Fonu kefaleti ile bankalar tarafından sağlanacak. Turizm kredisini Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Denizbank, Garanti BBVA, Halkbank, İş Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, QNB Finansbank, TEB, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım Bankası, Yapı Kredi, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası kullandıracak.

Krediler, 1 Kasım 2021 tarihini aşmamak kaydıyla azami 12 ay ödemesiz dönem olmak üzere 48 ay vadeli olacak. Faiz oranı, sabit faizli krediler için azami yüzde 14,5, değişken faizli krediler için TLREF+250 baz puan olarak belirlendi.

Turizm Destek Paketi’nde 3 milyon TL ciroya kadar 100 bin TL, 3-25 milyon TL arası ciroya 1 milyon TL, 25-50 milyon TL arası ciroya 5 milyon TL, 50-125 milyon TL arası ciroya 10 milyon TL, 125 milyon TL üzeri ciroya 20 milyon TL, konaklamaya da 40 milyon TL’ye kadar kredi kullandırılacak.

Salgın nedeniyle pek çok sektörün olumsuz etkilendiğini, turizm sektörünün bunların başında yer aldığını belirten Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, bankalar tarafından işletmelere yönelik uygulanmasına karar verilen yeni kredi paketlerinin sektörde az da olsa rahat bir nefes aldırma imkanı yaratacağı görüşünü savundu.

Mikro İşletme Destek Paketi

Öte yandan,  kamu bankaları olan Ziraat, Halk ve Vakıfbank’tan yapılan ortak açıklamaya göre, KOBİ’lere yönelik olarak 100 bin TL’ye kadar Mikro İşletmeler Destek Paketi uygulanmaya başlandı.

Kamu bankalarının Kredi Garanti Fonu teminatlı olarak 48 aya kadar vadeyle yıllık yüzde 11,5 faiz oranıyla kullandırılacak olan krediden cirosu 3 milyon TL’ye kadar olan firmalar yararlanabilecek. 1 milyon TL’nin altında cirosu olan işletmelere 50 bin TL’ye kadar, cirosu 1 ile 3 milyon TL arasında olan işletmelere ise 100 bin TL’ye kadar kredi kullandırılacak.