23.09.2021
Küçük işletmelere iş sağlığı ve güvenliği zorunluluğu uygulamada

İş güvenliğinde küçük işletmeler için yeni dönem 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren başladı. Az tehlikeli alanlarda faaliyet gösteren ve 50’den az çalışanı olan işyerlerinde de artık iş güvenliği ve sağlığı hizmeti verilmesi esas olacak. Daha önce iki kez ertelenen uygulamada eğer son anda bir değişiklik yapılmazsa, bundan sonra hukuk bürosu, terzi, manav, market ve hatta apartmanlar da bu kapsamda yer alacak. Tek bir çalışanı dahi olsa, tüm işyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği hizmeti alması esas olacak.

İş sağlığı ve güvenliği uygulaması, hizmet alımı veya işverenin kendisinin eğitim alması yoluyla olacak. Eğitim alan bir işveren, işyerindeki sağlık hizmeti dışındaki hizmetleri verebilecek. Buna göre, işveren veya işveren vekili, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’yle protokol imzalamış kurum, kuruluşlar veya üniversiteler aracılığıyla verilen eğitimlere dahil olabilecek. Bu eğitimlere herhangi bir mezuniyet şartı aranmaksızın, 18 yaşını dolduran herkes katılabilecek. Buradan e-sertifika alınması yeterli olacak. Sağlıkla ilgili süreçleri ise kamu sağlık kurumları veya aile hekimlerinden takip edebilecek. Eğitim almayan işverenler, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarından hizmet alımı yapmak zorunda olacak.

2012 yılında çıkarılan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda bu konuyla ilgili düzenlemenin 1 Temmuz 2016’da başlatılması benimsenmiş, daha sonra 2017 yılına ve çıkarılan bir torba yasayla da 2020 yılı 1 Temmuz’a ertelenmişti.

İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili yeni uygulama hakkında bir değerlendirmede bulunan Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, tüccar ve esnafın pandemi nedeniyle zarar gördüğü bir ortamda yeni bir ertelemenin uygun olacağı görüşünü paylaştı. Yüksel, “1 Temmuz’da yürürlüğe giren küçük işletmeleri ilgilendiren uygulama üyelerimize ve esnafa ek maliyet getirecek. Üç ay boyunca işyerini kapatmak zorunda kalmış olan üyelerimiz zaten maddi olarak zarar gördü. Şu ortamda kimsenin iş güvenliği uzmanına ödeme yapma imkanı yok. Umarız yeni bir düzenleme yapılır” dedi.