23.09.2021
Mağazalar, müşterilerin geleceği günleri iple çekiyor

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nın korona virüs salgınından üyelerinin etkilenme derecesini tespit etmeye yönelik olarak yaptığı çalışmalardan bir yenisi konfeksiyon ve ayakkabı mağazaları ile gerçekleştirildi.

Salgını kontrol etmek amacıyla yürütülen “Evde kal” çağrıları ve sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle insanların, zorunlu olan gıda ve sağlık ihtiyaçları dışında alışveriş yapmadığı, pek çok mağazanın kapalı olduğu; belli saatlerde açanların da çok sınırlı satış yapabildiği belirlendi. Anket uygulanan hazır giyim ve ayakkabı dükkanlarından özellikle gelinlik, damatlık, nişanlık ve abiye giyim satışı yapan mağazaların daha fazla etkilendiği ortaya çıktı.

Sektör incelemesi kapsamında  Saran Giyim, Bayraktar Giyim, Özyaman Gelinlik, Niş Butik, Potin Ayakkabı, Edino Kids, İmaj Giyim, Rodyum Butik, Seç Kundura ve Sarılar Tekstil ile anket uygulandı. Mağazalar arasında ikisinin salgının başladığı Mart ortasından bu yana kapalı olduğu, diğerlerinin günün belli saatlerinde kısıtlı olarak açık kaldığı; satışların yok denecek kadar çok sınırlı olduğu bilgisine ulaşıldı. 23 Nisan Çocuk Bayramı için okullara kostümler hazırlayan Edino Kids’in atölye kısmının siparişlerin iptal edilmesi nedeniyle kapandığı; kadın ve erkek olmak üzere iki ayrı mağazası bulunan İmaj Giyim’in de kadın mağazasını kapalı tuttuğu anlaşıldı.

Anket yapılan 10 işletme arasında sadece 2’sinin uygun koşullar içeren KGF kredilerini kullandığı; diğerlerinin bir kısmının başvurduğu halde krediden yararlanamadığı belirlendi. Mağazaların yetkililerinin tamamı ödemelerde çok zorlandıklarını, tahsilat sorunu yaşadıklarını ifade etti. Hazır giyim ve ayakkabı satışı yapan Salihli TSO üyelerinin büyük çoğunluğu KGF kredisi koşullarının uygun olmadığı görüşünde birleşti.

Mağazaların yarısının çalışanlarını azaltma yoluna gittiği, sadece bir butiğin Kısa Çalışma Ödeneği’nden yararlandığı, birinin de başvurusuna yanıt beklediği kaydedildi.

İnternet satışı

İncelenen 10 firma arasında internet satış yapan sadece 2 firma olduğu; bunlardan ayakkabı satışı yapan bir mağazanın internet satışlarının diğer zamanlara göre yüzde 70 oranında arttığı; internet satışı yapan bir butikte ise çok önemli bir değişiklik olmadığı belirlendi. 

İşlerin ne zaman normale döneceği konusundaki soruya ise mağaza yetkilileri çok farklı yanıtlar verdi. Bazıları Mayıs ortasından itibaren düzelme beklediğini belirtirken, daha temkinli olan bazı işyeri sahipleri ise yaşanan olumsuz sürecin etkilerinin 1 buçuk – 2 yıl kadar süreceği öngörüsünde bulundu.