04.03.2021
Salihli TSO, dış ticaret eğitimi verdi

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası, dış ticaret yapan üyelerine yönelik olarak eğitim düzenledi. VT Dış Ticaret Atölyesi yetkilisi Vasfiye Toğaç, dış ticarette karşılaşılan riskler ile risk yönetimi ile akreditif konularında katılımcılara detaylı bilgiler sundu.

Salihli TSO Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen eğitimde, ticari işlemlerin kârlı olduğu kadar, risk unsuru yüksek işlemler olduğunu belirten Toğaç, “Küresel ekonomilerde sağlam bir yer almamız ve ayakta kalabilmemiz, önümüze çıkabilecek risklerin neler olabileceğini bilmek ve bunlara karşı önlem almakla; yani riski yönetmekle gerçekleşecektir.” dedi.

Riskleri yönetebilmek, şirket yönetiminin sürdürülebilirliği ve başarıyı yakalamak için, sistematik olarak ele alınması gereken bir konu olduğunu ifade eden Toğaç,  riskleri yönetebilenlerin, işlerinde de başarılı olacağı görüşünü savundu.

Eğitimin bir kısmına katılan Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, dış ticaret eğitimiyle üyelerde, akreditifli ödemelerde ve diğer dış ticaret işlemlerinde yaşanan sorun ve zorluklarla ilgili olarak bir farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını belirtti. Yüksel, Salihli Organize Sanayi Bölgesi’nin geliştiğini ve burada faaliyet gösteren 40’ın üzerindeki firmanın en az yarısının ihracat yaptığına dikkat çekerek, “Düzenlediğimiz eğitimlerle üyelerimizi daha fazla donanımlı hale getirmeye çalışıyoruz. Ülkemizin kurtuluşu ihracat artışına bağlı. İhracatın artması demek, üretimin; dolayısıyla da istihdamın artması demektir ” dedi.