13.04.2021
“e-Belge” bilgilendirmesine yoğun katılım

Salihli TSO’da düzenlenen “e- belge Uygulamaları” konusundaki bilgilendirmeye Salihli’deki mükellefler ile muhasebeci ve mali müşavirler yoğun katılım sağladı. Sardes Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda, Manisa Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) Gelir Uzmanı Halil İbrahim Erol ile Manisa Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası temsilcileri Mustafa Üye ve İsmail Ersin, e-fatura ve e-arşiv gibi elektronik belgelerin düzenlenmesi konusundaki son düzenlemeler hakkında bilgi sundu.

Toplantının açış konuşmasını yapan Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, kayıt dışılığın önlenmesi için gerekli yasal düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti. “Tüm işlemlerimizi kayıtlı olarak yapmakta olan bizler, ne yazık ki hiçbir belge düzenlemeden veya eksik belge ile çalışanlar tarafından haksız rekabetle karşı karşıya kalıyoruz. Kayıt dışılık terörden bile daha fazla zarar vermektedir. Bu durumu her ortamda dile getiriyoruz. Vergi, belli kesimlerin üzerinde bir yük olmaktan çıkarılmalı ve tabana yayılmalıdır.” diyen Yüksel,  kayıp ve kaçakların önlenmesi için etkin çözümleri acil olarak beklediklerini; yeni sistemde prensipte altyapı sorunlarını yaşanmakta olduğunu, bunların zamanla çözüleceğini kaydetti.

Manisa’dan gelen GİB Gelir Uzmanı Erol ile Manisa SMMMO temsilcileri Üye ve Ersin, e- arşiv ve e-fatura kullanımının yıldan yıla artış gösterdiğini; bazı konularda soru işaretleri olmasına rağmen, mükelleflerin e- belge kullanımını benimsediğini vurguladı. E-belge uygulamalarının kayıt dışılığın önlenmesinde büyük yarar sağlayacağı görüşünü belirten uzmanlar, bu uygulamaların büyük kolaylık sağlayacağını ve zamanla buna alışılacağını ifade etti.

Bilgilendirme toplantısında uzmanlar bir yandan yasal düzenlemeler hakkında bilgiler sunarken, diğer taraftan da katılımcılardan gelen sorulara yanıt verdi.