08.03.2021
Kestelli, Manisalı kadınlara başarıya giden yolu tarif etti

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen TOBB Kadın Girişimciler Manisa İcra Kurulu toplantısının konuk konuşmacısı İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli oldu. Salihli TSO’daki toplantıya Manisa, Salihli, Turgutlu, Alaşehir, Demirci, Gördes ve Akhisar’dan gelen girişimci kadınların yanı sıra, Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu, TOBB İzmir Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Aysel Öztezel, Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç da katıldı.

Manisa Kadın Girişimciler Kurulu İcra Toplantısı’nın ardından geçilen Sardes Konferans Salonu’nda İzmir Ticaret Borsası’nın Yönetim Kurulu Başkanı, aynı zamanda TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi Işınsu Kestelli, kendi hayatından örnekler eşliğinde, başarıya giden yolda neler yapılması gerektiği konusunda katılımcılara önemli ipuçları sundu.

Güçlü topluma giden yolda öncelikle güçlü kadınlara ihtiyaç olduğunun altını çizen Kestelli, şunları söyledi:

“Toplumsal cinsiyet eşitliğine inanıyorum ve bu konuya kendimi adadım. Sadece kadınlara değil, dezavantajlı gruplara yönelik de çalışmalar yapıyoruz. Yanlış algılarla boğuşuyoruz. Kadınların güçlü olduğu bir toplum da güçlü olacaktır. Bu konuda daha çok uzun zaman çalışmamız gerekiyor.

Kadınların erkeklere göre pek çok avantajları var. Duygusal avantajların yanı sıra, kadınlar yeniliğe daha kolay adapte olabiliyor. Yaratıcı güçleri daha fazla. Biz de İzmir Ticaret Borsası olarak kadınları çalışma yaşamına katmaya yönelik projeler geliştiriyoruz ve bu konuyu çok önemsiyoruz.”

Sevdiğiniz işi yapın

Işınsu Kestelli, iş yaşamının ilk yıllarında özel sektörde asistanlıkla işe başladığını ve her kademede bulunarak yavaş yavaş yükseldiğini anlatarak, “İş beğenmemezlik yapmayın. Her bulunduğunuz ortam size yeni bir şeyler öğretecektir. Bir de başarılı olmak için insanın sevdiği işi yapması çok önemli.” dedi.

Toplantıda Salihli’nin ekonomisi hakkında kısa bilgi veren Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, kadın girişimcileri desteklemek için kurslar açtıklarını ve iş yaşamına katılmalarını teşvik ettiklerini anlattı. Oda’nın bugüne kadar 25 KOSGEB girişimci kursu açtığını ve 600 kişinin bu kurslardan yararlandığını kaydeden Yüksel, “Kurslara özellikle kadınlar büyük ilgi gösteriyor. En az 80 kişi kendi işyerini açtı. Kadınlar ekonomik bağımsızlıklarını kazanmalarını çok önemsiyoruz.” dedi.

Konuşmalardan sonra söz alan Manisa Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Huriye Uslu, böyle kapsamlı bir toplantı düzenleyen Salihlili Kadın Girişimciler Kurulu üyelerine teşekkür etti.

Toplantı sonunda, Salihli TSO Meclis Başkanı Süleyman Oral ve Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, İTB Başkanı Işınsu Kestelli’ye konuşmaları için teşekkür ederek, günün anısına bir plaket takdim etti.