06.03.2021
Salihli TSO’nun 2020 bütçesi belirlendi

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi, yılın son toplantısında 2019 yılı gelir gider hesaplarını onaylayarak, 2019 yılı bütçesini 2 milyon 420 bin TL olarak bağladı.

Meclis üyelerinin yanı sıra, Meslek Komiteleri, Disiplin Kurulu üyelerinin de katıldığı genişletilmiş meclis toplantısında bir konuşma yapan Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, iş dünyasında yaşanan sıkıntıları anlattı. Ekonomi alanında pek çok sıkıntıyla baş etmek zorunda kaldıklarını anlatan Yüksel, şunları söyledi:

“Ülke ekonomisini değerlendirmek gerekirse, pek çok sorunumuz devam ediyor. Suriye’deki sınır dışı harekat, ülkemizde yaşayan Suriyeliler sorunu, ABD ile yaşanan F 35, S 400 ve sözde Ermeni soykırımı tasarısı gibi sorunlar ekonomimizi kırılgan ve belirsiz hale getiriyor.

Özel sektör olarak çok borçluyuz. Yeni finansmana ulaşma konusunda zorluklar yaşıyoruz. Dövizdeki aşırı dalgalanmalar da önümüzü görmemizi engelliyor. Bütün bu sorunların çözüldüğü, ekonomiye güvenin arttığı istikrarlı bir Türkiye beklentimiz sürüyor.”

Merkez Bankası’nın son 6 ayda faizleri yüzde 24’ten yüzde 12’ye çekmesinin olumlu bir gelişme olduğunu ve bu durumun kredi faiz oranlarında gözle görülür düşüşler sağladığını da vurgulayan Yüksel, “Ama piyasalardaki güvensizlik ortamı nedeniyle bankalarımız kredi vermekte isteksiz. İş dünyası da, yatırımcılar da kredi kullanma konusunda temkinli. İki taraf da güven ortamının oluşmasını bekliyor” şeklinde konuştu.

İbrahim Yüksel, işsizlik sorununun Türkiye’nin hala önemli sorunu olmaya devam ettiğine de  dikkat çektiği konuşmasında, sektörlerin ihtiyacı olan elemanların yetiştirilmesi konusunda daha etkin çözümler üretilmesi gerektiği görüşünü ifade etti.

Salihli TSO’nun 2020 yılı üye aidatları ve tescil ücretlerinde, ekonomik sıkıntılar göz önünde bulundurularak artış yapılmadı.