06.03.2021
Yüksel’den gençlere başarı tüyoları

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, kendisini konuk ederek girişimcilik ve inovasyon konusunda bilgi almak isteyen Doğa Koleji’nde öğrenim gören gençlere başarıya götüren yolların tüyolarını verdi.

Salihli’nin Köseali Köyü’nde doğduğunu ve 7 kardeşli kalabalık bir ailede yetiştiğini anlatan Yüksel, yüksekokuldan mezun olduktan sonra ağabeyi Alaettin Yüksel ile çok küçük bir sermayeyle motor satarak iş hayatına atıldıklarını anlattı.İnteraktif olarak soru-cevap şeklinde ilerleyen seminerde Yüksel başarılı bir iş hayatının püf noktalarını şöyle anlattı:

“Hayatımda her zaman dürüst oldum. İş hayatımda, aile hayatımda eşime ve çocuklarıma hep dürüst davrandım. Bunun çok faydasını gördüm. Başarılı olmanın en önemli şartlarından biri de çok çalışmak. Çalışmaktan hiçbir zaman vazgeçmeyin.”

40 yıldır işinin başında olduğunu; eğitimini tamamlayan oğluyla birlikte iyi bir uyum içinde ticari otomotiv ve motosiklet bayiliği yaptıklarını anlatan Yüksel, ekonominin kaygan bir zeminde ilerlediğini ve bazen krizlerle karşı karşıya kaldıklarını da kaydetti. Yüksel, “Her zaman hayallerinizin peşinde koşun. En ufak bir başarısızlık karşısında havlu atmayın. Kararlı olun” tavsiyesinde bulundu.

Yüksel, pek çok sektörde kalifiye eleman eksikliği sorunuyla karşılaştıklarına dikkat çektiği konuşmasında, “Bizim tespitimize göre iş dünyasının en önemli sorunu kalifiye eleman sıkıntısı. Buna rağmen üniversite mezunlarında işsizlik oranı yüzde 15.2 civarında. Bu iki durum birbiriyle örtüşmüyor. Bu da gençlerimizin eğitim hayatı süresince yanlış yönlendirilmelerinden kaynaklanıyor. Mesleki ve teknik okulların daha çok açılması ve öğrencilerin iş başı eğitimleriyle daha donanımlı yetiştirilmesi gerekiyor” görüşünü paylaştı.