13.04.2021
Salihli’yi gezdiler, tarihe ve kültürel mirasa hayran kaldılar

Salihli’nin daha etkin tanıtımına yönelik olarak Ticaret ve Sanayi Odası’nın başlattığı “Görülmeye Değer Kent Salihli” projesi kapsamında İzmir’den 46 kişilik grup misafir edildi.  Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu gruba, kentin tarihi ve kültürü hakkında bilgiler verildi, turistik yerler ve Çarşamba Pazarı gezdirildi.

İzmir’deki Salihli Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği’nin partnerliğinde düzenlenen gezinin ilk etabında Artemis Tapınağı, araştırmacı yazar Mustafa Uçar’ın rehberliğinde gezildi. Tarihte ilk madeni paranın kullanıldığı toprakları ve Lidya Uygarlığı’nın kalıntılarını merakla inceleyen konuklar, daha sonra Roma İmparatorluğu’nun görkemli eserlerinden biri olan Gymnasium ve hemen yanı başında yer alan sinagogu ziyaret etti. Tarihi eserler ve antik yapılar karşısında hayranlıklarını gizleyemeyen grup üyeleri, rehber Mustafa Uçar’ı soru yağmuruna tuttu. Gezi ekibine Salihli Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyeleri de olan Salihlili işadamları Murat Girgin ve Mehmet Korkmaz da katıldı. Kent Müzesi’nde stant açan Salihli Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin ürünlerini yakından inceleyen İzmirli grup, kadınların el ürünlerinden bazılarını satın alarak katkı sağladı.

Salihli TSO Yönetimi, İzmirli konukları “Müdire Hanım Konağı” olarak da bilinen Kent Müzesi’nde karşıladı. Oda’nın Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, misafirlere “hoş geldiniz” temennisinde bulunduktan sonra, şunları söyledi:

“Toprağının bereketinin yanı sıra, tarihi ve kültürel mirası da oldukça zengin olan bir coğrafyada bulunuyoruz. Sizleri burada ağırlamaktan son derece memnunuz. Kentimizin tanıtımını sağlamak amacıyla gerçekleştirdiğimiz bu gezileri 3 yıldır sürdürüyoruz. Gördüğünüz güzellikleri eşinizle dostunuzla paylaşın ki, onlar da bir vesileyle Salihlimize konuk olsun. Kentimizi tanıtmaya yönelik yaptığımız çabaların sonucunda ekonomik yaşamın da canlanacağına inanıyoruz.”

Serbest zamanda Sevgi Yolu’nda bulunan lokantalarda kentin tescilli ürünü Odun Köfte yiyerek, esnaftan alışveriş yapan İzmirli grup, çarşının yakınında 100 yılı aşkın zamandır kurulan Çarşamba Pazarı’ndan taze meyve ve sebze aldı. Salihli gezisini, termal kaplıcalarıyla ünlü Kurşunlu Vadisi’nin doğal güzellikleri eşliğinde çay içerek sonlandıran grup, hayran kaldıkları Kurşunlu Çayı kenarında gezinti yapmayı da ihmal etmedi.