08.03.2021
Salihlili işadamları Trakya’ya hayran kaldı

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası, ülkenin farklı bölgelerini ekonomik ve kültürel yönden tanıma etkinlikleri çerçevesinde Trakya’ya gezi düzenledi. TSO Yönetim Kurulu, meclis ve Komite üyelerinden oluşan 41 kişilik grup, Kuzey komşumuz Bulgaristan’a en yakın il olan ve uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış olan Edirne’de kapsamlı bir tur gerçekleştirdi.

Önemli bir kültür mirası olan Edirne’de 2. Balkan Savaşı zamanından kalma tabyalar ve müzeler ziyaret edildikten sonra, tarihi Kırkpınar Yağlı Güreş Meydanı, saraylar ve kasırlar ile Avrupa Konseyi tarafından Avrupa Müze Ödülü’ne sahip II. Beyazıt Külliyesi ve Sağlık Müzesi ile Ali Paşa Kapalı Çarşısı gezildi. Tarihi Meriç Köprüsü, Pazarkule Sınır Kapısı’nı ziyaret eden Salihli heyeti, daha sonra ulu ağaçları, gölleri ve yeşiliyle ünlü İğneada’nın Longoz ormanlarında yürüyüş yaptı.

Edirne TSO ziyareti   

Salihli TSO heyeti, Mimar Sinan’ın “ustalık eserim” dediği Selimiye Camii’ni gezdikten sonra Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimini ziyaret ederek, ülke ekonomisinin genel durumu ve iki kentin ekonomik ve kültürel değerleri ve gelişmişlikleri hakkında bilgi alışverişinde bulundu. Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, “Ülkemizi daha yakından tanımak üzere farklı bölgelere yönelik geziler gerçekleştiriyoruz. Doğu ve Güneydoğu’ya, Kapadokya Ürgüp’e, Karadeniz’e, İç Anadolu’ya, İstanbul’a çeşitli zamanlarda geziler düzenledik;  ülkemizin güzelliklerini ve yörelerin samimi insanlarını daha yakından tanıma imkanı bulduk. Şimdi de Edirne’de bulunmaktan son derece mutluyuz. Salihli tarımsal yönden oldukça avantajlı bir durumda. Edirne’nin de tarımda söz sahibi olduğuna yakinen şahit olduk. Bu sıcak karşılama için Edirne TSO yönetimine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Sizi de en kısa zamanda Salihli’de ağırlamaktan mutlu oluruz” dedi.

Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, Edirne TSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt’a ilk paranın temsil edildiği bir hatıra plaketi takdim etti. Salihli TSO meclis Başkanı Süleyman Oral da Edirne TSO Meclis Başkanı Mustafa Emre Alp’e, İncil’de bahsi geçen 7 kiliseden biri olan Sart’taki kilisenin resmedildiği bir tablo hediye etti.

Salihli heyeti, Trakya gezisi kapsamında ayrıca Lüleburgaz’da Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi’ni ve bir zamanlar Tekfur’un dağı olan Tekirdağ’da Namık Kemal evinin yanı sıra tarihi cami ve müzeleri ziyaret etti.