23.09.2021
Salihli’den Barış Pınarı Harekatı’na güçlü destek

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nda bir araya gelen Oda, Borsa, sivil toplum kuruluşları, sendika ve dernek temsilcileri, Suriye sınırındaki teröristleri temizlemeye yönelik olarak başlatılan “Barış Pınarı” harekatına ortak açıklamayla tam destek verdi.


Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, Salihli’deki iş dünyası ve STK temsilcileriyle her zaman dayanışma içinde olduklarını belirterek, “Teröristleri temizlemeye yönelik olarak yürütülen Suriye sınırındaki haklı mücadelemize Arap ülkeleri, Filistin ve KKTC’nin dahi karşı çıkması bizi üzmektedir. Dünyada Türk düşmanlığı giderek artıyor. Üst üste yaptırımlar getiriliyor. Haklılığımızı tüm dünyaya anlatmak zorundayız. Dayanışmanız bizim için çok değerli” diye konuştu. Salihli TSO, Ticaret Borsası, Ziraat Odası, Salihli Barosu, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin yanı sıra Salihli’deki meslek odaları, sendikalar, STK’lar ve derneklerin temsilcilerinin de katıldığı toplantıda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin ortak bildirisi okundu. Bildiride harekatla ilgili şu cümleler yer aldı:

“81 ilde aynı anda tüm Odalar ve Borsalar ve Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte basın  açıklamasını yaparak, hem ülkemiz, hem de dünya kamuoyuna sesleniyoruz.  Türkiye, 9 Ekim 2019’da Suriye sınırı üzerinde “Barış Pınarı” adı verilen sınır ötesi harekât başlatmıştır. Amaç, hem ülkemiz sınırlarının güvenliğini sağlamak, hem de ülkemiz ve bölge ülkeleri için tehdit oluşturan terör koridorunu ortadan kaldırmaktır.

Bu bölgeyi PKK/PYD/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerinden temizleyerek, Suriye halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak, bölgede huzur, güven ve barış ortamını yeniden tesis etmektir. Bizler devletimizin aldığı bu kararın arkasındayız ve destekliyoruz. Zira Türkiye, uluslararası kurallardan doğan hakkını kullanmıştır.

Barış Pınarı Harekâtı, evrensel hukuk ve Birleşmiş Milletler Güvelik Konseyi terörle mücadele kararları ile BM Sözleşmesi’nde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde başlatılmıştır. Suriye’nin toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve siyasi birliğine saygı gösterilmektedir.

Bizler Türkiye olarak yıkmaktan, yakmaktan yana hiç olmadık, olmayacağız. Bizim tarafımız huzurdur, barıştır, kardeşliktir. Tüm bu gerçekler ışığında, uluslararası camiayı, teröre karşı ortak duruş sergileme ve evrensel insan haklarını bu bölgede hâkim kılma yönünde niyetlerini açık bir şekilde göstererek, ülkemize destek vermeye davet ediyoruz.

Türkiye ve Türkiye ekonomisine yöneltilen tehditlere Türk milleti, iş dünyası ve sivil toplumu, bir ve beraber olarak en güzel cevabı verecektir. Bu tehditler karşısında bu vatanın her bir ferdi, Türkiye’nin geleceği için daha çok çalışacak, daha çok üretecektir. 

Ortak toplantıya katılanlar

Salihli TSO, Salihli Ticaret Borsası,  Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi, Ziraat Odası, Şoförler ve Otomobilciler Odası, Madeni Sanatkarlar Odası, Bakkallar Odası, Terziler ve Tuhafiyeciler Odası, İnşaat Sanatkarları Odası, Lokantacılar Odası, Berberler Odası, Kunduracılar Odası, Elektrikçiler Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Manavlar Odası, Marangozlar Odası,  İnşaat Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Baro Temsilciliği, Türkiye İşçi Sendikaları, Emekli Polisler Derneği, Emekli Astsubaylar Derneği, Eğitim- İş Sendikası, Türk Eğitim Sen Sendikası, Eğitim Bir -Sen Sendikası.