23.09.2021
SGK Manisa Müdürü uyardı: “Denetimler sıklaşacak”

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Manisa İl Müdürü Yavuz Kurt’tan iş dünyasını yakından ilgilendiren uygulamaları ilk ağızdan dinleme imkanı buldu. Salihli TSO Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantıda kayıt dışı istihdam ve idari para cezalarının tahsilatı konusunda detaylı bilgiler sunuldu.

Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, toplantıda yaptığı konuşmada, kayıt dışı istihdam konusunun yıllardır çözülemeyen bir konu olduğuna dikkat çekerek, “Nasıl ki PKK terör örgütüne yönelik yıllardır etkin bir mücadele izlenmesine rağmen kökü kazınamıyorsa, bu kayıt dışı istihdam konusu da herkesin üzerinde hemfikir olduğu, fakat çözüme bir türlü ulaştırılamayan bir konu” benzetmesini yaptı. Yüksel, iş dünyası olarak haksız rekabete yol açan bu konunun bir an önce çözümlenmesini beklediklerini ifade etti.

SGK Manisa Müdürü Yavuz Kurt, konuşmasında öncelikle idari para cezalarının yapılandırılması konusunda izlenecek yolu anlattı ve SGK’ya borcu olan mükelleflere sağlanan kolaylıklar hakkında bilgi verdi. Üst üste yaşanan seçimler nedeniyle 4 yıldır idari para cezalarını beklettiklerini ve denetimleri ancak ihbar gelmesi halinde yaptıklarını belirten Kurt, bundan sonra denetimlere ağırlık vereceklerini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Borcu olan işverenler kurumumuza başvursun. Biz bu iyi niyeti bekliyoruz. 50 bin TL’ye kadar borcu olanlardan teminat istemiyoruz ve 3 yıla kadar yapılandırıyoruz. 50 bin TL üstü borcu olanlardan ise 50 bin TL’yi düşerek kalan borç için yüzde 50 teminat istiyoruz ve yüzde 20’sini peşin alarak, kalan kısmı 36 aya bölüyoruz.” açıklamasını yaptı.

Agresif denetimler geliyor

Kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda önümüzdeki günlerde sıkı denetimler yapacaklarını anlatan Kurt,  bu konuda şu bilgileri verdi:

“28.5 milyon çalışanın 8.5 milyonu kayıt dışı ne yazık ki. Bu da çalışanların yüzde 35.2’sinin kayıt dışı olduğu anlamına geliyor. 1 milyon 700 binin üzerinde işyerine karşılık SGK’nın 2 bin denetmeni bulunuyor. Denetimlerle kayıt dışılık bitirilemez. Bu konu bilinçlenme gerektiriyor. Önümüzdeki 2-3 ay boyunca agresif denetimler yapacağız. Sadece ihbar üzerine denetime çıkıyorduk, bundan sonra ihbar beklemeden, kayıt dışılığın fazla olduğu sektörlere yönelik baskın denetimle yapacağız. Çalışma izni olmayan Suriyeliler için de ceza yazılacak.”

SGK mükelleflerine  “Denetimlere hazırlıklı olun!” uyarısında bulunan Kurt, doğabilecek olumsuzluklar için herkesin tedbirini alması gerektiğini ifade etti.