23.09.2021
Tescilli Kula leblebisine medya ilgisi

Kula Leblebisi’ne Salihli TSO tarafından coğrafi işaret alınması, bölgesel medyada büyük yankı uyandırdı. Haziran 2017 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılan müracaattan sonra iki yıl süren uzun bir prosedürden sonra, Kula Leblebisi’nin “mahreç işareti” tesciliyle korumaya alınmış olması üzerine, ilk yayın TRT Haber’deki sabah kuşağında, Kula’daki leblebi imalathanesinden yapılan canlı bağlantıyla konu tüm Türkiye’ye ve dünyaya duyurulmuş oldu.

Kula Leblebisi’ne coğrafi işaret için başvuru yapan Salihli TSO’nun Yönetim Kurulu Başkanı ile yapılan röportaj da 6 Ağustos 2019 tarihinde gün boyunca TRT’nin haber bültenlerinde yayınlandı.

Kula Leblebisine tescil konusunda haber son olarak da Anadolu Ajansı tarafından haber haline getirildi. Aynı zamanda TRT’nin Manisa bürosu da Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yüksel ile Kula’dan leblebi ihracatı ve yeni hedefler konusunda röportaj gerçekleştirdi.

Belediye Başkanı’na takdim

Salihli TSO Başkanı İbrahim Yüksel, Anadolu Ajansı ve TRT’nin çekim yaptığı gün, aynı zamanda Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun’u da makamında ziyaret ederek, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından, Kula Leblebisi’nin 434 numarayla “mahreç işareti” ile tescillendiğini belirten belgeyi Başkan Tosun’a takdim etti. Kula’nın tanıtıma konu olabilecek pek çok özelliği olduğunu ve pek çok alanda köklü bir geçmişe sahip olduğunu belirten İbrahim Yüksel, “Biz de ilçeye ekonomik anlamda bir katkı sağlamak amacıyla Kula ile özdeşleşmiş olan leblebiyi ön plana çıkartacak bir çalışma yaptık. İki yıldır devam eden çalışmalar sonucunda geçtiğimiz Temmuz ayında Kula Leblebisi tescilli bir marka haline geldi. Bunun ilçenin tanıtımına ve ekonomisine katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Kula Belediye Başkanı Tosun da Salihli TSO’nun girişiminden son derece memnun olduklarını belirterek, “Kula’ya yaptığınız katkı için teşekkür ederiz. Bundan sonra top, leblebici esnafında ve ihracatçılarda. Pazarlama çok önemli. Herkes kendini gözden geçirecek ve çekidüzen verecek. Daha fazla ürünün ihracatının sağlanması için çalışmalıyız. Kula Organize Sanayi Bölgesi’nin en kısa zamanda faaliyete geçerek, ilçenin ekonomisini canlandırmasını sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.