04.03.2021
Kula ve Selendi’nin sorunlarına ortak toplantıyla çözüm arayışı

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası, sorumluluk alanında bulunan iki komşu ilçe Kula ve Selendi’nin sorunlarını tartışmak ve çözüm önerileri geliştirmek amacıyla belli periyotlarda düzenlediği toplantıların dördüncüsü gerçekleştirdi. Salihli TSO’nun Meclis Salonu’nda düzenlenen ortak toplantıya Kula Kaymakamı Kemal Duru, Selendi Kaymakamı Can Atak, ilçelerin esnaf ve sanatkarlar odaları ile meslek örgütlerinin başkanları katıldı.

Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, Kula ve Selendi ile yapılan ilk toplantının 2016 yılında gerçekleştirildiğini ve o tarihte belirlenen 10 sorundan 2’sinin bu zaman zarfında çözüme ulaştırıldığını belirterek konuşmasına başladı. Belirlenen sorunları Ankara’da ve diğer platformlarda fırsat buldukça dile getirdiklerini ve takipçisi olduklarını vurgulayan Yüksel,  şunları söyledi:

“Salihli’de oda başkanları ile her 6 ayda bir ortak toplantıda buluşuyoruz. Kula ve Selendi’deki Odalarla bu 4. toplantımız oluyor. Bu zaman zarfında Kula Leblebisi’ne coğrafi işaret tescili aldık. Selendi’ye SGK birimi kurulmasını sağladık.

Kula’nın öncelikli sorunlarından biri olan işsizlik konusuna bir nebze de olsa yararı dokunacak olan konu, Organize Sanayi Bölgesi’nin bir an önce açılmasıdır. Kula Deri İhtisas OSB değil de,  karma bir organize sanayi kurulursa sonuca daha çabuk ulaşılacağı anlaşılıyor. Yerlerin hızlı şekilde tahsislerinin yapılmasını ve orada da faaliyete geçilmesini önemli buluyoruz. Bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız. OSB, istihdamı artırmak anlamında Kula ve Selendi için büyük bir imkan olacak. Aksi halde işsizlik sorunu çözülemez.”

Bakanlığa yazı gönderildi

Kula Kaymakamı Kemal Duru, ahilik haftasını kutlayarak başladığı konuşmasında Kula OSB hakkında bilgi sundu. 258 hektarlık alanı bulunan OSB’nin 94 hektarının 2020 yılı yatırım programına alınması için bakanlığa yazı gönderildiğini vurgulayan Duru, “Deri OSB yatırım programı onaylanır ve ödenek ayrılırsa, 10,5 hektarlık alanın alt-üst yapısı yapılacak. Biz karma OSB istiyoruz. Bize güçlü sermayesi olan firmalar gönderin ki alt yapı çalışmalarını hızlandıralım. Yoksa süreç yavaş ilerler.” dedi.

Selendi Kaymakamı Can Atak da yaptığı konuşmada, en gerçekçi hedefin Selendi fıstığına coğrafi işaret başvurusunun olacağını vurguladı. Atak, “Bu durum, yatırımcı ve üretici sayısını da artıracaktır.” görüşünü paylaştı.

Selendi hakkında katkı koyan diğer başkanlar da ilçeye bir TÜV araç muayene istasyonunun açılmasının yararından bahsetti ve taşıtların Selendi’de vize almasının işlerini kolaylaştıracağı görüşünü paylaştı.

Toplantıya Kula’dan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Aytekin Şadan, Şoförler Odası Başkanı Oktay Kırlı, Dokumacılar Odası Başkanı Ercan Yıldırım, Dericiler Odası Başkanı Yunus Kilimci, Esnaf Kefalet Kooperatifi başkanı Ali Yiğen, Süt Üreticileri Birliği Başkanı Harun Uysal; Selendi’den Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Adem Tosun, Ziraat Odası Başkanı Servet Akkaya, Şoförler Odası Başkanı Şükrü Filik, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nurullah Kahveci ile Esnaf ve Sanatkarlar Odası Eski Başkanı Mehmet Çimen katıldı.