13.04.2021
Salihli TSO, başarılı öğrencileri ödüllendirdi

Salihli’deki liselerde eğitim gören ve bu yılki üniversite sınavında ilk 3 bin sıralamasına girerek üniversitelerde iyi bölümlere yerleşen gençler Salihli Ticaret ve Sanayi Odası tarafından ödüllendirildi.

Başarılı gençlere Salihli TSO Yönetimi tarafından çeyrek altın ve çeşitli hediyeler sunuldu. Ödüllendirilen 8 gencin kazandığı okullar ve sıralama şöyle gerçekleşti:

-Sayısalda Türkiye genelinde 339. olan Buğrahan Efe, İstanbul Koç Üniversitesi Elektrik- Elektronik Mühendisliği;

-Sayısalda 602. olan Neriman Nisanur Çelik Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi;

-Sayısalda 786. olan Resul Kalkan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi;

-Eşit ağırlık puanında 786. olan Gizem Durmuş Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi;

-Sözelde 792. olan Mehmet Yıldız 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi;

-Eşit ağırlıkta 1943. olan Ayyüce Türkmen Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi;

-Eşit ağırlıkta 2288. olan Hatice Şevval Görgülü Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandı. Hatice Yıldız da, sözelde 2833. oldu.

Başarılı gençleri tebrik eden Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, Salihli’nin eğitim konusunda iyi bir yerde olduğunu ifade etti. Son yıllarda eğitim alanındaki başarıda ilçe bazında gerileme yaşandığına dikkat çeken Yüksel, Salihli’de Fen Lisesi açılması konusunda uzun zamandır çaba sarf ettiklerini; bu konuda henüz bir gelişme yaşanmadığını fakat bu taleplerinde ısrarcı olduklarını vurguladı.

Gençlere üniversite hayatlarında başarılar dileyen Yüksel, “Sizlerin en iyi mevkilere gelmenizi, fakat Salihli’yi hiçbir zaman unutmamanızı tavsiye ediyoruz. Gittiğiniz üniversitelerde ve şehirlerde Salihli’nin gönüllü tanıtım elçileri olmanızı diliyorum. Salihlimizin tarihi ve kültürel değerlerini her gittiğiniz yerde anlatın, merak uyandırın! Sultaniye üzümünü, Salihli kirazını, Odun Köfteyi, Lidya uygarlığının başkenti Sart’ı, Artemis Tapınağı’nı, Bintepeler’i, Kurşunlu’yu her gittiğiniz yerde tanıtın”  şeklinde tavsiyelerde bulundu.