13.04.2021
Mesleki eğitime lise diploması imkanı getirildi

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, Salihli Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne atanan Emrullah Yavuz’u ziyaret ederek, hayırlı olsun dileklerinde bulundu. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Günay Topkaya ve Yönetim Kurulu Üyesi Turgut Yenidünya’nın da bulunduğu görüşmede, mesleki eğitim konusundaki yeni düzenlemeler gündeme geldi.

Resmi Gazete'nin 12 Temmuz 2019 tarihli 30829 sayısında yayımlanan Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'ne göre mesleki eğitim merkezi öğrencilerine lise diploması alma imkanı getirildiği belirtildi. Müdür Yavuz, “Mevcut durumda mesleki eğitim merkezi öğrencilerinin lise diploması alabilmek için kayıt oldukları açık liseleri bitirme oranlarının oldukça düşük olması sebebiyle yapılan düzenleme ile mesleki eğitim merkezlerindeki öğrencilerimiz artık istemeleri durumunda mesleki eğitim merkezlerine geldikleri günlerde fark derslerini alabilecekler. Yüz yüze eğitim imkanı, öğrencilerin fark derslerini başarmalarını da kolaylaştıracak. Ayrıca öğrenciler, okula geldikleri gün bu dersleri alacağı için ilave maliyet de getirmeyecek. Artık mesleki eğitim merkezlerindeki öğrenciler, diploma alabilmek için fark derslerini ya açık öğretim kurumları yoluyla ya da yeni uygulama olarak mesleki eğitim merkezlerinde yüz yüze eğitim yoluyla tamamlayabilecekler.” dedi.

Üyeleri arasında sorunları tespit etmek amacıyla sürekli sektör incelemeleri yaptıklarını anlatan Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, bütün sektörlerin temel sorununun çırak bulunamaması ve kalifiye eleman yetersizliği konusunda çakıştığını belirtti. Sektörlerin ihtiyaçları doğrultusunda endüstri meslek lisesinde 4 yeni bölümün açılması konusunda ön ayak olduklarını, bu konuda gelişmeleri yakından takip ettiklerini vurgulayan Yüksel, gerekli teknik personelin yetiştirilmesi konusunda ilgili birimlerin harekete geçmesi gerektiğine dikkat çekti. Yüksel, mesleki eğitimin cazip hale getirilmesi konusunda yapılan yasal düzenlemelerin umut verici olduğunu belirterek, uygulamada da bunun olumlu sonuçlarını görmek istediklerini ifade etti.

Yeni düzenleme ile getirilenler

Çıraklık eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alındı. Ortaokul mezunu her yaştan kadın ve erkek çırak olabilir. mezunları da çırak olabilir.

Çıraklık eğitimi dört yıl oldu. 11.sınıfı başarı ile tamamlayanlar yılsonunda yapılacak beceri sınavında başarılı olması halinde Kalfalık Belgesi almaya hak kazanacak. 12.sınıfı başarı ile tamamlayanlar ise 12. Sınıf sonunda yapılacak beceri sınavında başarılı olmaları halinde Ustalık Belgesi almaya hak kazanacak.