23.09.2021
Kula leblebisi tescil koruması altında

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası, Salihli Odun Köfte ve Salihli Kirazı’ndan sonra üçüncü marka tescilini Kula Leblebisi’ne yaptı.  Bir asrı aşkın süredir Kula’da geleneksel yöntemlerle üretilen leblebi, 434 numarasıyla “mahreç işareti” olarak Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillendi.

Kula Leblebisi’nin tescili için 2 yıldır çalışma yürüten Salihli TSO, Kula’da Kaymakam, Belediye Başkan Yardımcısı, Kula Leblebiciler Kooperatifi ve üyelerinin, Esnaf Odası ve diğer odaların temsilcilerinin katılımıyla kalabalık bir takdim töreni gerçekleştirdi.

Kula Kaymakamı Kemal Duru, “Kula bugün tarihi günlerinden birini yaşıyor” diyerek başladığı konuşmasında, “Kula leblebisinin marka değeri olduğu, diğerlerinden farklı olduğu tescillendi. Bizim için sevinçli bir gün. Çorum leblebisi gibi hak ettiği yeri bulmasını diliyorum. Bundan sonra iş bize düşüyor. Tanıtım konusunda Odalarla ve Sivil Toplum Kuruluşlarıyla el ele vererek çalışmalıyız. Kentin girişine Kula evi tarzında satış yerleri kurup, Ankara- İzmir karayolu üzerindeki bu müstesna yerimizin avantajlarını kullanmalıyız. Kula’ya bu belgeyi kazandıran Salihli TSO yönetimine teşekkürlerimizi sunarız.” dedi.

Üçüncü tescil gururu

Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, meslek odalarıyla birlikte hareket etmenin pek çok avantajını yaşadıklarını ve sorunların çözümünde bunun yararını gördüklerini anlattı. Salihli TSO olarak kiraz ve odun köfteden sonra üçüncü kez bir ürüne marka tescili yaptırmanın gururunu yaşadıklarını belirten Yüksel, şunları söyledi:

“Kula leblebisine mahreç işareti tescili yaptırmak, ürünün tanınırlığının yanı sıra marka gücünü de artıracak. Özellikle ihracat yapan üyelerimizin bu tescilden olumlu yararlanacaklarını düşünüyoruz.  Gönül ister ki, leblebi yapımında hammadde olarak kullanılan nohudun tamamı Kula ve Selendi kırsalında üretilsin. Kula Leblebisi marka tescili, üyelerimizin bulunduğu Kula’ya hayırlı olsun, bol kazançlar getirsin!”

Salihli TSO Meclis Başkanı Süleyman Oral da yaptığı konuşmada, ısrarlı takipler sonunda Kula leblebisinin tescil koruması altına alınmasından duydukları memnuniyeti anlattı.

Memnuniyet yarattı

Kula Belediye Başkan Vekili İbrahim Kilimci, Kula’ya Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması konusunda bakanlık yetkililerinden söz aldıklarını anlattığı konuşmasında, rekabetin bol olduğu bir ortamda tescil belgesinin alınmış olmasından büyük memnuniyet duyduklarını kaydetti.

Kula Leblebiciler Kooperatifi Başkanı İbrahim Kırcıoğlu, bir asırdan uzun süredir leblebicilikle uğraştıklarını ve dördüncü nesil olarak çocuklarının bu mesleği sürdürdüğünü anlattı. Kırcıoğlu, leblebinin tescilinden duydukları memnuniyeti ifade ederek Salihli TSO’ya teşekkür etti.

Toplantıya Kula Kaymakamı Kemal Duru’nun yanı sıra, Kula Belediye Başkan Vekili İbrahim Kilimci, Esnaf Odası Başkanı Aytekin Şadan, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Yiğen, Leblebiciler Kooperatifi Başkanı İbrahim Kırcıoğlu ve üyeleri, diğer oda başkanları, tescil belgesinin alınması aşamasında işlemleri yürüten Salihli Ecrin Danışmanlık yetkilisi Ayşe Kahya, Salihli TSO üyeleri ve siyasi parti temsilcileri de katıldı.