06.03.2021
İstişare toplantısında yeni kaymakama Salihli tanıtıldı

Salihli’nin ortak sorunlarının konuşulduğu ve ortak akılla çözümlerin üretildiği istişare toplantılarından biri daha, ilçeye yeni atanan Kaymakam Mehmet Kamil Sağlam’ın da katılımıyla gerçekleştirildi. Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde Lidya Otel’de gerçekleştirilen toplantıya, Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi Başkanı Halil Aşık, Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, Borsa Başkanı Yetiş Aksoy’un yanı sıra; Şoförler ve Otomobilciler, Madeni Sanatkarlar, Bakkallar, Kahveciler, Terziler ve Tuhafiyeciler, İnşaat Sanatkarları, Lokantacılar, Berberler, Kunduracılar, Odalarının başkanları; Mimarlar, Makine Mühendisleri, Elektrik Mühendisleri Odaları temsilcileri ve Baro temsilcisi ile Damızlık Koyun ve Keçi Birliği Başkanı katıldı.

Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, 5 yıldır belli aralıklarla düzenlenen ortak istişare toplantılarının bugüne kadar pek çok sorunun çözülmesinde yararlı olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

Talepler sıralandı

“Bu toplantılar sayesinde Salihli’ye 4 yıllık fakültenin kurulmasını, doğal gazın getirilmesini, okullarımıza işverenlerin talepleri doğrultusunda yeni bölümlerin açılmasını sağladık.  Salihli’ye gümrük müdürlüğü kurulması yetkisini yine hep birlikte aldık. Yeni Devlet Hastanesi’nin yapımına karar verildi ama uygulamaya geçilemedi. Çözüm bekleyen başlıca konularımız ise şöyle:

1-Eğitimin merkezi konumunda olan Salihli’ye Fen Lisesi açılması konusunda tüm odalarımızla ısrarcıyız.

2-Tarımsal sulamada ve yeraltı sularının beslenmesine katkı sağlayacak Yeşilkavak sulama göletinin bir an önce yapılmasını bekliyoruz.

3-Büyükşehir yasası ile bölgemizde taşımacılık işi ile iştigal eden esnafın mağduriyetinin giderilmesi için büyükşehir yasasının tekrar gözden geçirilmesini istiyoruz.

4-TOBB’un Milli Eğitim Bakanlığı ile başlatmış olduğu 81 ilde 81 okulun TOBB’a devrinin yapılması projesinde ilçe olarak biz de Salihli Endüstri Meslek Lisesi’nin devri için müracaatta bulunduk.

5-İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü öncülüğünde yapılan oda başkanlarımızın da katıldığı mesleki eğitim yönetim kurulu toplantılarının daha sık yapılmasını istiyoruz.

6-Organize Sanayi Bölgesi’nde elektrik kesintilerine çözüm olmak ve ikinci kısım OSB’ye yeterli elektrik verebilmek için TEİAŞ’ın trafo indirici merkezinin bir an önce kurulmasını bekliyoruz.

7- Tarımın merkezi konumunda olan her türlü ürünün yetiştiği, gıda fabrikalarının yoğunlukta olduğu Salihlimize Tarım Lisesi açılmasını istiyoruz.

8- Demirköprü Barajı’ndan kapalı devre sulama sistemine geçilerek, vahşi sulama sisteminin terk edilmesini istiyoruz.

9-Salihli’de birinci sınıf tarım arazilerine ve yerleşim yerlerinin yakınlarına Jeotermal Enerji kuyuları açılmamasını, açılan kuyuların da daha sıkı denetlenmesini istiyoruz.”

Yolların bitirilmesi istendi

Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Yüksel Hisar, sanayi esnafının mağduriyetinin giderilmesi  için Manisa Celal Bayar Üniversitesi Salihli Meslek Yüksekokulu’nun bağlantı yollarının bir an önce yapılmasını istedi. Şu anda üniversiteye ulaşımın Durasıllı’dan sağlandığını ve bunun yolu uzattığını belirten Hisar,  geçtiğimiz aylarda açılan Bülent Ecevit Köprülü Kavşağı’nın alt giriş çıkış ve yan yollarının da bir an önce açılması gerektiğini söyledi. Hisar, Ankara yönünden gelen yolcu otobüslerinin de yolcu indirmesi için uygun yerler yapılması gerektiğini vurguladı.

Salihli Barosu temsilcisi Süleyman Yüksel, arsa tahsisi yapılmış olan yeni adliye binasının acilen yapılması için mimari projesinin ihaleye çıkması konusunda Salihli’deki tüm kamu  kurum ve kuruluşlar ile odaların ortak çaba göstermesi gerektiğini söyledi.

Salihli Kaymakamı Mehmet Kamil Sağlam da, sivil toplum kuruluşlarının ortak hareketinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Salihli’nin sorunlarının çözümü konusunda hep beraber çalışarak başarılı olunacağına inandığını vurgulayan Kaymakam Sağlam, “Salihli’de taş üzerine taş koyan herkesin yanında olacağız” dedi.