23.09.2021
Dionysos tiyatro kampında her gece bir etkinlik

Salihli, Şiir İkindileri geleneğinden sonra, şimdi de tiyatro alanında sanatsal ve kültürel bir oluşuma beşiklik ediyor. 11 -21 Haziran tarihleri arasında bu yıl 4. kez düzenlenen Dionysos Tiyatro şenliği, Salihli’nin yanı sıra İzmir, Bursa, Çanakkale, Balıkesir, Edirne gibi pek çok ilden sanatseveri Salihli’de buluşturdu.

Salihli’nin Sart Mahallesi’nde bulunan Artemis Tapınağı Çadır Kamp alanında düzenlenen etkinliğe, eğitimin yanı sıra kültürel alandaki gelişmeleri de yakından takip eden Salihli Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi misafir oldu. Kirazlarıyla ünlü Çamurhamamı Mahallesi’nden şenlik katılımcılarına ikram etmek üzere kiraz götüren Salihli TSO heyetinde başta Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel olmak üzere, Başkan Yardımcısı Taner Kalay, Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Doğan, Selim Zar ve Meclis Üyesi Mehmet Çelik ile Genel Sekreter Levent Kılınçaslan yer aldı.

Dionysos Tiyatro Eğitim Kampı ve şenliğin organizatörü olan tiyatro yönetmeni Rasim Aşın’ı, Salihli’nin tanıtımına ve kültürel gelişimine yaptığı katkılar nedeniyle tebrik eden İbrahim Yüksel, bu tür etkinlikleri gönülden desteklediklerini ifade etti. İzmir’den, Bursa’dan ve diğer illerden illüzyon, gölge oyunu, tiyatro gösterileri ile konserler sunan sanatçıların Salihli’de buluşmasının çok önemli olduğunu dile getiren Yüksel, “Her yıl katlanarak artan katılımın Salihli’nin tanıtımına da çok olumlu katkı yapacağına inanıyoruz” dedi.

Tiyatronun doğduğu topraklarda Dionysos adına uluslararası bir organizasyon düzenlediklerini belirten Rasim Aşın, bu yıl şenliğe ve eğitim atölyelerine katılmak üzere pek çok dernek ve kurumla birlikte 689 kişinin başvurduğunu vurguladı. Aşın, tiyatro kampına katılanlara akademisyen ve alanında uzman sanatçılardan oyunculuk, yönetmenlik, oyun yazarlığı, dekor, kostüm, sahne tasarımı gibi pek çok konuda eğitim alma imkanı sağladıklarını kaydetti. Aşın, Salihlileri her gece düzenlenen gösterilere davet etti.

Salihli TSO heyeti görüşmeden sonra Sartlı çocukların yazdığı ve oynadığı Keloğlan gösterisini izledi.