27.02.2021
Salihli TSO’da Halkbank’ın “İvme Kredisi” anlatıldı

Halkbank İzmir 3. Bölge Koordinatörü Murat Erdoğan Salihli TSO’yu ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel ve Oda yöneticilerine yeni kredi paketi hakkında bilgilendirmede bulundu. Görüşmeye Halk Bankası İzmir 3. Bölge Koordinatörlüğü ekibinden Naciye Figen Gül, Mustafa Bacak, Sırdaş Ozan Develi, Salihli Halkbank şubesinden Mustafa Uyar katıldı.

Ziyarette, Halk Bankası’nın ekonomiye destek amacıyla finansman sağladığı İvme Finansman Paketiyle ilgili bilgi veren Murat Erdoğan, Halk Bankası’nın her zaman yerli ve milli sanayinin yanında olduğunu ifade etti. Erdoğan, İVME Finansman Paketi ile ülkemizde ithal oranı yüksek makine imalat sanayii alt sektörleri ve hammadde-ara malı imalat sanayii alt sektörlerinde üretimin desteklenmesi, üretimde yerli teknolojinin geliştirilmesi ve yerli üretim kapasitesinin artırılması, ithal bağımlılığın azaltılarak girdi maliyetlerinin düşürülmesi, böylece ithal ikamesi fonksiyonunun sağlanmasının amaçlandığını anlattı. Erdoğan, paketle ilgili şu detayları paylaştı:

“İVME Finansman Paketi ile yeni veya kapasite artırımı/yenileme şeklindeki yatırımlar, seçili sektörlerde üretilmiş yeni ve yerli makine satın alımını içeren alıcı yatırımları ile tüm bu yatırımlara bağlı işletme sermayesi ihtiyaçları finanse edilebilir. Kullandırılacak üst limitler yatırım kredilerinde 150 milyon TL, işletme kredilerinde azami 30 milyon TL’dir.

İşletme kredilerinde azami 1 yıla kadar anapara ödemesiz dönem olmak üzere  azami 5 yıl vade, yatırım kredilerinde azami 2 yıla kadar anapara ödemesiz dönem olmak üzere azami 10 yıl vade uygulanabilir. Kredilerin faiz oranları, DİBS endeksli ve TÜFE endeksli olmak üzere ikiye ayrılmakta olup kredi vadelerine göre değişiklik gösterir.”

Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, ekonomide sıkışıklık yaşandığını; işlerin yürütülebilmesi için yatırımcıların yeni kaynaklara ihtiyaç duyduğunu belirtti. Bankaların uygun şartlarda geri ödemeli finansmanlarının çok önemli olduğunu vurgulayan Yüksel, ihtiyacı olan ve işini geliştirmek isteyen üyelerin ivme kredisi imkanlarından yararlanmasını tavsiye etti.