23.09.2021
Süt üreticileri ve besiciler, maliyet artışlarına yetişemiyor

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası, sektörel incelemelerinin 21.’sini büyükbaş hayvancılık sektörüne yönelik olarak gerçekleştirdi. Büyükbaş hayvan çiftlikleri ve mandıralara yapılan ziyaretlerden sonra, sektör temsilcileri Salihli TSO’da düzenlenen ortak toplantıda bir araya getirildi. Toplantıya Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, Manisa Süt Üreticileri Birliği Başkanı Ulvi Murat Tunca, Manisa Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Rıza Duman, İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri, Ziraat Bankası’nın Salihli ve Çınarlı Şube Müdürleri ile üreticiler katıldı.

Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, 5 yıldır sektörleri ayrı ayrı inceleyerek, sorunları tespit etmeye çalıştıklarını belirttiği açış konuşmasında, her üç ayda bir farklı sektörü ele alarak incelediklerini, son olarak 21. sektör değerlendirme toplantısında bir araya geldiklerini kaydetti.  Geçtiğimiz yılın Ağustos ayından itibaren başlayan döviz ve faizlerdeki hızlı artışlarından tüm sektörler gibi hayvancılık sektörünün de olumsuz etkilendiğini anlatan Yüksel, şunları söyledi:

“İthalatta çok dikkat çekici artışlar var.  En yüksek ithalat kırmızı ette, daha sonra da canlı hayvanda olmuş. İthalatın, sorunların çözümünde bir çare olmadığına ve geçici çözümler ürettiğine inanıyoruz. Bu konuda kalıcı çözümler üretilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Üreticilerin daha çok desteklenmesi halinde kalıcı sonuçlar alınacağını sektördeki tüm ilgililer dile getiriyor. İthalata bu kadar bağımlı olmak doğru değil. İlk kez bu kadar çok tarım ürünü ithal eder hale geldik. Köylerde üretim yapan nüfus, şehirlere göç etti. İşsizlik oranı Ocak ayı itibariyle yüzde 14,7’lere ulaştı.

Ayrıca, çıkartılan büyükşehir yasasıyla köylerdeki meralar belediyelere devredildi. Belediyeler de bu meraları satıyor. Dolayısıyla köylerde hayvan otlatma alanları da yavaş yavaş yok oluyor. Bu da hayvancılığı olumsuz etkiliyor.”

Yem 3 yılda 2’ye katlandı

Toplantıda süt ve büyükbaş besi hayvanı yetiştiricileri, en büyük sorunun yem fiyatlarının artışından kaynaklandığı konusunda görüş birliğine vardı. Yem konusunda ithalata bağımlı olunduğunu ve dövizdeki artış nedeniyle yem fiyatlarının 3 yılda 2’ye katlandığını vurgulayan üreticiler, “Süt maliyetinin yüzde 70-80’ini yem oluşturuyor. 1 litre süt ile 1 kg yem dahi alınamaz hale geldi. Bu maliyet artışlarına nasıl katlanacağımızı şaşırdık” şeklinde görüşlerini dile getirdi. 

Döviz kurlarındaki sürekli artışlar ve ekonomideki belirsizlikler nedeniyle yeni yatırım kararı alınamadığını vurgulayan et, süt ve süt ürünleri üreticileri, mazot, elektrik, gübre, ilaç fiyatlarında da devamlı yükseliş yaşanmasının sorunları içinden çıkılmaz hale getirdiğini ifade etti.

Besiciler, sorunlarının, canlı hayvan ithalatının başladığı 2007 yılından itibaren artmaya başladığını vurgulayarak, yerli üretimin desteklenmesini istedi. Bakıcı ve özellikle çoban bulmak konusunda zorluklarla karşılaştıklarına ve sektörde yabancı uyruklu çobanların sayısının giderek arttığına dikkat çeken besiciler, “Devlet çobanların sigortasını öderse, bir nebze sektöre katkı sağlanır. Yoksa hayvancılıktaki kan kaybı durdurulamaz” görüşünü dile getirdi.