08.03.2021
Salihli TSO, sanayicilerin sorunlarını yerinde dinledi

Birinci etabı yüzde yüz doluluğa ulaşan ve 2. etabında altyapı düzenleme çalışmaları devam eden Salihli Organize Sanayi Bölgesi’nde sanayicilerin sorunlarını ortaya koymak üzere düzenlenen toplantıya büyük bir katılım oldu.

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası, Eylül ayı Meclis Toplantısı’nı bu sefer farklı bir mekanda gerçekleştirdi. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Norm Eğitim Tesisleri’nde düzenlenen toplantı sonrasında, OSB’deki 40’ı aşkın sanayicinin katılımıyla genişletilmiş bir sorun dinleme ve çözüm üretme toplantısı gerçekleştirildi.

OSB Müteşebbis Heyeti’nde yer alan sanayici üyeler Mehmet Demir, Erol Yaman ve Yunus Er ile Salihli OSB Müdürü Çağrı Duygu’nun da yer aldığı toplantıda, Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel bir açış konuşması yaptı. Ülke olarak zor bir süreçten geçildiğini, bütün zorluklara rağmen hem evlerini geçindiren, hem de pek çok kişiye istihdam sağlayan bir kesim olarak tüccar ve sanayicilerin umutlarını korumak zorunda olduğunu ifade etti. Yüksel şunları söyledi:

“Sizler istihdam sağlayan, vergi ödeyen, katma değer yaratan ve elini taşın altına koyan fabrika sahipleri, yöneticiler, bütün olumsuzluklara rağmen işlerinizi yürütmek için çaba harcıyorsunuz. Sizleri kutlarım. TEPAV’ın hızlı büyüyen şirketler sıralamasında her yıl Salihli OSB’den iki firmanın yer alması gurur verici. Salihli OSB,  ihracata yönelik faaliyetlerin ağırlıkta olduğu bir bölge. Salihli’deki 180 milyon Dolarlık ihracatın 80 milyon Doları buradan yapılıyor. Sıkıntılar büyük. Özel sektör çok borçlandı. Trump’ın yaptırımları büyük sıkıntılar yaratıyor. Lokomotif sektörler olan inşaat ve otomotivdeki durgunluk endişe verici. Enerjide dışa bağımlı olmamız da ayrı bir sorun.”

Devletin SGK primlerini karşılamasını, gelir ve kurumlar vergisinde indirim yapmasını, KGF teminatlı kredilerin devreye sokulması noktalarında destek beklediklerini vurgulayan Yüksel, Oda olarak üyelerine KOBİ nefes kredisi verdiklerini, bunun kısmi bir rahatlatma sağlayacağını ifade etti.

Elektrik kesintileri sorun

Salihli TSO’nun, OSB’deki fabrikaların temsilcileriyle yaptığı ankette ortaya çıkan sorunlar da toplantıda tek tek maddeler halinde ele alındı. En fazla şikayetin olduğu elektrik kesintileri ve voltaj dalgalanmaları konusunda İbrahim Yüksel ve Çağrı Duygu tarafından sanayicilere bilgilendirmeler yapıldı. OSB’deki fabrika yetkililerinin en fazla şikayet ettiği konulardan bir diğerinin telefon ve internet bağlantılarında yaşanan sıkıntılar, evsel olmayan sanayi atığı çöplerin toplanması ve kedi-köpek maması üreten 3 fabrikadan yayılan kötü kokular konularında yoğunlaştığı ortaya çıktı.

Elektrik kesintileri konusuna çare olarak TEİAŞ’ın “indirici merkez” kurulması konusunda girişimde bulunduğu, bunun için OSB’den 15 dönümlük bir alanın tahsis edildiği, 20 milyon dolarlık bir yatırımla bu merkezin en kısa zamanda yapımına başlanacağı bilgisi verildi.

Fabrika yetkilileri, sorunlara çözüm beklediklerini ifade ederek, böyle bir toplantıyı OSB’de düzenleyerek çözüm üretmeye çalışan Salihli TSO Yönetimi ve Meclisi’ne teşekkür etti. Toplantıdan sonra sanayiciler ve meclis üyeleri Norm Group tesislerinde düzenlenen akşam yemeğine katıldı.