23.09.2021
Salihli TSO’nun girişimci adayları sertifikalarını aldı

Salihli TSO’nun girişimcileri destekleyerek yeni işyerlerinin açılmasını hedefleyen programlarından olan KOSGEB ile ortak girişimci adayı yetiştirme kurslarından bugüne kadar 23 kurs gerçekleştirildi. Son kursu bitiren 28 kişiye sertifikalarını teslim etmek üzere Salihli TSO’da bir tören düzenlendi.  

Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, sertifika dağıtımı öncesinde kısa bir konuşma yaptı. 2010 yılından bu yana açılan kurslarda bugüne kadar 595 kişinin sertifika almaya hak kazandığını kaydeden Yüksel, kursların özellikle son 2-3 yılda yoğunlaştığını ifade etti. Yüksel, şu bilgileri verdi:

“KOSGEB ile birlikte gerçekleştirdiğimiz girişimcilik kurslarımız büyük ilgi görüyor. Başvurular sürekli artıyor. Bugüne kadar açılan 23 kurstan 17’sini Salihli’de,  4’ünü Selendi’de, 2’sini de Kula’da gerçekleştirdik. Talep olduğu sürece bu kursları açmaya devam edeceğiz. Çünkü yeni iş sahalarına her zamandan çok ihtiyacımız var. Bir kişiyi bile iş sahibi yapmak bizim için çok önemli.”

Salihli’de işyeri açma oranının diğer illerin çok üstünde olduğunu belirten Yüksel, Türkiye genelinde yüzde 10 olan kursiyerlerin işyeri açma oranının Salihli’de yüzde 20 civarında olduğunu, bunun da sevindirici bir oran olduğunu ifade etti.

İbrahYüksel, yeni işyerlerinin açılması için iyi bir imkan olan KOSGEB hibelerinden daha fazla yararlanılmasını istedi ve kursiyerlere bir an önce iş planlarını hazırlamaları konusunda tavsiyede bulundu.

Salihli TSO’nun 23. dönem kursiyerlerinin açmak istedikleri işyerleri hakkında bilgiler paylaşmasından sonra sertifika dağıtımı gerçekleştirildi.

Bugüne kadar 1650’ye yakın kişinin kursa katılmak için başvuruda bulunduğu Salihli TSO’da,  yapılan mülakatlar sonunda 645’i kursa katılmaya, kursu başarıyla tamamlayan 595 kursiyer ise sertifika almaya hak kazandı.

Salihli TSO’da 4 gün süren 32 saatlik eğitimi tamamlayan kursiyerlere Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılım Belgesi veriliyor. KOSGEB, girişimcilik eğitimini tamamlayıp belgesini alanlara, işyeri açmaları halinde 50 bin TL’ye kadar hibe, 100 bin TL’ye kadar da “0” faizli, 2 yıl ödemesiz, 2 yılda geri ödemeli uygun destekler sağlıyor.  Girişimcilik kurslarında adaylar, bir işletmenin kurulması ve faaliyetini sürdürmesi esnasında gerekli olan detaylı bilgileri öğreniyor.