06.03.2021
Türk Eximbank’tan Salihlili ihracatçılara bilgilendirme

İhracatçıların uygun faiz oranları ile desteklenmesi ve sigorta kapsamına alınarak risklerin en aza indirilmesi konusunda Eximbank’ın sunduğu hizmetler konusunda Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nda bilgilendirme yapıldı. Salihli ve Kula’daki ihracatçı işletmelerin yetkililerinin katıldığı toplantının açış konuşmasını yapan Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, ihracatın hem bölge, hem de ülke açısından çok önemli olduğunu belirterek, “Bölgemizin ve ülkemizin kalkınması ihracata bağlı. İhracatla kazanılan dövizler, Türkiye’nin cari açığının kapatılması açısından vazgeçilemeyecek kazançlardandır. Ayrıca ihracatın artması üretimin ve istihdamın da artması anlamına gelir.” dedi. Yüksel, Salihli’de Tuğrul Tarım ve Grappa A.Ş. olmak üzere iki büyük kuru üzüm ihracatçısı bulunduğunu, bunların yanı sıra Organize Sanayi Bölgesi’nde de ihracatçı sayısının gün geçtikçe arttığını vurgulayarak, belli konularda ihtisaslaşarak, katma değeri yüksek ürünler üretilmesiyle, kazancın daha da artacağına işaret etti.

Eximbank Ege Bölge Müdürlüğü’nden Gülçin Ceylan, bankanın ihracatçılara sunduğu desteğin yıldan yıla arttığını ifade etti. Türkiye genelinde 12 şube ve 9 irtibat bürosuyla hizmet verdiklerini anlatan Ceylan, yurtiçi ve uluslararası kredilerde oldukça avantajlı oranlar sunduklarını, ayrıca alacak sigortası konusunda da hizmet verdiklerini kaydetti. Ceylan, kredi büyüklüğünde Türkiye’deki 9. banka olan Eximbank’ın desteklerinin 238 ülkeye yapılan ihracatı kapsadığını vurguladı.

Tuğrul Tarım, Grappa, Naturnorm, Oba Meşrubat, Kilimci Kardeşler, Feedtech Makine, Farmavet İlaç, Özütok Tarım, Sardes Gıda, Akçe Deri ve Gündoğdu Gıda firmalarının yetkililerinin katıldığı toplantıda Eximbank yetkilisi Ceylan, ihracatçıların sorularını da yanıtladı.