23.09.2021
İnşaatçılar: “İmar mevzuatı yeni baştan ele alınmalı”

İmar barışı konusunda yapılan son düzenlemeler hakkında Salihli TSO İnşaat Meslek Komitesi tarafından bir açıklama yapıldı. Kamunun vatandaş ile el sıkışmasını ve imar barışını sağlamasının son derece olumlu olduğu belirtilen açıklamada,  “Ancak bu düzenlemenin işini doğru yapan müteahhitleri ve vatandaşları mağdur etmemesini de çok önemsiyoruz. Türkiye'de şehirleşme oranının sürekli arttığı dikkate alınarak kaçak yapıların önüne geçilmelidir ve yarının ihtiyaçlarını göz önüne alan, daha iyi tasarlanmış, çevre, sağlık, eğitim, ulaşım, spor ve idari altyapıları ile yaşanabilir şehirler hedeflenmelidir.” uyarısında bulunuldu.

İmar mevzuatının yeni baştan ele alınması gerektiği vurgulanan açıklamada, “Dikey yapılaşma tercihleri, tarihi ve çevresel doku gözetilerek değerlendirilmelidir. Deprem riskinin yüksek olduğu ülkemizde hayati önem taşıyan riskli yapıların yapılmamasını temenni ediyoruz.” denildi.

Yaklaşık 13 milyon yapının imar ve ruhsat sıkıntısına son verecek olan imar barışında, e-devlet üzerinden yapılacak müracaatta gereken bilgiler ve izlenmesi gereken 10 adım şöyle anlatıldı:

1) Geçerli bir e-posta adresi, cep telefonu numarası,

2) Beyan edilecek yapının adresi,

3) Tapusu var ise ada ve parsel bilgileri,

4) Kaçak yapının toplam inşaat alanı; konutların ve işyerlerinin ayrı ayrı toplam alanları (m²),

5) Yapıdaki konut ve işyeri sayısı,

6) Arsa/arazinin emlak vergi birim değeri(TL/m²),

7) Yapının bulunduğu arsanın alanı; barsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (m²),

8) Yapı sınıfı (sistemin sunacağı seçeneklerden seçilecek),

9) İmar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi,

10) Yapıyı gösteren ve aykırılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf.(Fotoğraflar jpg,jpeg veya png formatında olmalıdır.)”

Yapı kayıt bedelinin 29 Temmuz 1970 tarihli 13189 sayılı Emlak Vergisi Kanunu'na göre belirlenen emlak vergi değeri ile yapının yaklaşık maliyetinin konutlarda yüzde 3, ticari kullanımlarda ise yüzde 5 oranında olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Yapının bulunduğu arsanın değeri, ilgili belediyeden temin edilen arsa asgari metrekare birim değerinin esas alınır. İmar barışı 3194 sayılı imar kanununun 16.  maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.” dendi.

Açıklamada, yapının birim maliyeti için şu bilgiler verildi:

“*Tarımsal amaçlı basit binalar için 200TL/m²,

*1-2 katlı binalar ve basit sanayi yapıları için 600TL/m²,

*3-7 katlı binalar ve entegre sanayi yapıları için 1000TL/m²,

*8 ve daha yüksek katlı binalar için 1600TL/m²,

*Lüks binalar, villa, alışveris merkezi, hastane, otel ve benzeri yapılar için 2000TL/m²

*Güneş Enerjisi Santalleri (GES) 100.000/MW şeklindedir.”