08.03.2021
KOSGEB’den yerli ve yeni makine alımına destek

KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı, imalat sanayinde faaliyet gösteren işletmelerin kullanacakları yerli ve yeni makine teçhizat alımları için uygun koşullarda finansal destek sağlanması amacıyla “2018 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programı” hazırlandı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı tarafından açıklanan desteğin, makinelerini yenilemek isteyen imalatçılar için büyük bir fırsat olduğuna dikkat çeken Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yövnetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, sıfır faizli ve ilk 6 ayı ödemesiz olan desteklerden yararlanmaları için Oda üyelerine çağrıda bulundu. 

Bahse konu kredi programı, işletme başına üst limiti 1 milyon 120 bin TL, sıfır (0) faizli, ilk 6 (altı) ayı ödemesiz, kalanı üçer aylık eşit taksitler halinde ödemeli toplam 36 ay vadeli olarak uygulanacak.

Programdan yararlanmak isteyen işletmelerin temsilcilerinin KOSGEB resmi web sayfasında (kosgeb.gov.tr) bulunan KOBİ/Girişimci Giriş menüsünden girerek e-hizmetler sayfasında “2018 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Başvurusu” şeklinde arama yapmaları gerekiyor. İşletme sahipleri, kredi faiz desteği kapsamında satın alacakları makine-teçhizat alımına ilişkin başvuru formunu, belirlenen tarihler arasında doldurarak KOSGEB Müdürlüğü’ne başvuracak.

İşletme başına 300 bin TL olan faiz/kâr payı bedelinin tamamı, KOSGEB tarafından karşılanacak. Makine Teçhizat Kredi Faiz Destek Programı için Haziran ayı içinde başvuru alınacak. Başvuru sahiplerinden KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmaları, imalat sanayinde faaliyet göstermeleri, “yerli ve yeni” makine ve teçhizatları tercih etmeleri şartı aranıyor.