23.09.2021
İnşaat sektöründe büyümeye paralel sorunlar da artıyor

Geçtiğimiz günlerde yapılan seçimle oluşturulan Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nın İnşaatçılar Meslek Komitesi, sektörün durumu hakkında bir açıklama yaptı. Ekonomide lokomotif sektörlerden biri olarak kabul edilen ve 250’ye yakın alt sektörü besleyen inşaat sektörünün son yıllarda kentsel dönüşüm nedeniyle pek çok soruna yol açtığına dikkat çekilen açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Maalesef son yıllarda kentsel dönüşüm çılgınlığı ve sektörde bulunan hatalı uygulamalar piyasada çok büyük bir balon oluşturmuştur. Ülkemiz geneli ve Salihlimizde kentsel dönüşüm çarpık bir yapılaşmaya dönmüştür. Yapılan binalar parsel bazında projelendirilerek yapılmakta; bu nedenle şehir, parselin durumuna göre şekil almaktadır. Oysa yerel yönetimler ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu tip yapılaşmaya derhal müdahale edip ada bazında kentsel dönüşüm projelerine izin vererek şehrin modern bir görünüme bürünmesine katkı sağlamalıdır.

Mevcut uygulama tek katlı evlerin yıkılarak, yerine 5 katlı 1+1 tipinde çok sayıda stüdyo daireler yapılması şeklinde yürütülmektedir. Sokak ve cadde genişliklerinde bir değişiklik yapılmamaktadır. Kentsel dönüşüm uygulaması yapılan bölgelerde artan daire sayısı ve nüfus nedeni ile otopark ve sosyal alan eksikliği ortaya çıkmaktadır.

Salihli’de eskiden inşaat müteahhitleri inşaatlarını bitirip daha sonra satışa sunardı. Günümüzde sektörde yaşanan sıkışma nedeni ile müteahhitler inşaata başlamadan daireleri çok ucuz fiyatlara satıyor veya barter sistemi diye adlandırılan iş karşılığında daire satışı gerçekleştiriyor. Piyasada bu tip daire alışverişleri aslında olmayan suni hareketliliğe neden olmaktadır. Piyasadaki bu olumsuzluklar Salihlimizde birçok yerde satılık daire levhalarının yoğun bir şekilde görülmesine neden olmaktadır.

İlçemizdeki kira ücretlerine baktığımızda, son dört yılda tavan seviyeye geldiğini görmekteyiz. Nedenini incelediğimizde kentsel dönüşümden yararlanan mal sahiplerine devlet tarafından verilen kira yardımının sebep olduğunu gözlemlemekteyiz. Bu durumdan gerçek kiracıların mağdur oldukları görülmektedir.

Sonuç olarak sektörün sağlam olarak yoluna devam etmesi için müteahhitlik yasasının bir an önce kanunlaştırılması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Müteahhit firmalar açısından baktığımızda ise daha teknik ekiplerle donanımlı olarak faaliyet gösterme gerçeği ortaya çıkmaktadır.”