09.03.2021
Salihli zeytinine coğrafi işaret çalışması

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası, son yıllarda üretimi yaygınlaşan ve kalitesiyle diğer zeytinci bölgelerin de dikkatini çeken Salihli Zeytini’ne coğrafi işaret başvurusu yapmak için çalışmalara başladı. Salihli TSO’da düzenlenen toplantıya İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Demir, zeytin ve zeytinyağı üretimi yapan fabrikaların yetkilileri, coğrafi işaret başvurusu hazırlığı yapan Ecrin Danışmanlık yetkilisi Ayşe Kahya katıldı.

Yapılan görüşmelerde zeytin için başvuru yapılması, zeytinyağına da “Salihli zeytininden üretilmiştir” yazısı ile menşeinin belirtilmesi yönünde görüş birliğine varıldı.

Salihli’de üretilen zeytinin sulak bir arazide bulunması, Demirköprü Barajı ve Gölmarmara’nın da etkisiyle mini klima özelliğine sahip bir iklimde yetişmesi, toprak yapısı gibi nedenlerle çok kaliteli taneye sahip olduğunun belirtildiği toplantıda,  organik üretimine de elverişli olduğuna dikkat çekildi.

Zeytin ve zeytinyağı imalatçısı firmaların tek çatı altında fuarlara katılması konusunun da ele alındığı toplantıda, İzmir ve İstanbul’daki fuarlara Salihli TSO’nun katkılarıyla katılım için çalışma yapılması kararlaştırıldı.

Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, zeytinin üzümden sonra ikinci ürün haline geldiğini, üreticinin zeytin dikimine önem vermeye başladığını, oldukça verimli olan bu ürünün geleceğinin şimdiden şekillenmesinin önemli olduğunun altını çizdi.

Toplantıda şu kararlar alındı:

  1. Salihli zeytinine coğrafi işaret başvurusu yapmak.
  2. Yerel yönetimden hasatta kullanmak üzere kasa desteği talep etmek.
  3. Zeytinin çuvallara toplanmasından tamamen vazgeçmek.
  4. Fuarlara Salihli TSO bünyesinde ortak bir stantla katılmak.
  5. Zeytin borsasının kurulması konusunda çalışmalar yapmak.
  6. Zeytin ve zeytinyağı işletmelerinde çalışan personele eğitim desteği vermek.
  7. Sofralık zeytin için kuyular açılması konusunda çalışma yapmak.
  8. Budama konusunda İlçe Tarım Müdürlüğü’nden eğitim vermek.