09.03.2021
Yüksel: Beklentilerin önemli bir kısmı karşılandı

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, ekonominin çarklarını döndüren belli başlı kesimlerden biri olan özel sektördeki işletmelerin son yıllarda pek çok sorunla karşı karşıya kaldığını, iş adamları ve Odaların istekleri doğrultusunda TOBB’un hükümetle ve bakanlarla ısrarlı takibi sonucunda birçok yasa ve uygulamanın değiştirildiğini belirtti.

Şirket kuruluş işlemleri, icra-iflas mevzuatı, inşaat izinleri ve tapu işlemleri, ticari davalar, dış ticaret işlemleri, finansmana erişim ve vergi beyannamelerinin birleştirilmesi gibi büyük reform alanlarında gelişmeler yaşanmasının umut verici olduğunu kaydeden Yüksel, iş dünyasının işlerini kolaylaştıran bu gelişmeleri şöyle anlattı:

“Şirket kuruluşlarında tek durak ofis sistemi ile tüm kuruluş işlemleri odalarımızdaki ticaret sicil müdürlüklerinde gerçekleşecek. Prosedür sadeleştirildi ve 7 prosedür 1’e indi. İflas erteleme kalkıyor. Alacaklıların haklarını koruyan daha adil bir sistem getiriliyor. İnşaat izinlerinde 18 prosedür 6’ya iniyor. Kurumlar arası elektronik bağlantılarla işler basitleştiriliyor. Ticari uyuşmazlıklara getirilen arabuluculuk şartı, davaların daha kısa zamanda sonuca bağlanmasını sağlayacak. Ayrıca vergi beyannamelerinin de basitleştirilmesi, bürokratik işlemleri azaltacaktır.”

KDV alacaklarının en kısa zamanda ödenmesi yönündeki düzenlemelerin de sevindirici olduğunu belirten Yüksel, bunun da TOBB’un takibiyle elde edilen önemli bir kaynak olduğunu ifade etti. Yeni makine ve teçhizat alımlarında 31 Aralık 2019 tarihine kadar KDV istisnası getirilmesinin, OSB’lerde ve küçük sanayi sitelerinde yapılan altyapı yatırımları ve küçük sanayi sitelerinde KDV istisnasının da sektörü rahatlatacak önemli kazanımlardan biri oyduğunu kaydeden Yüksel, “Yeni araç alımında ÖTV indirimi, istihdam seferberliği, yerli otomobil yapımı gibi konularda da TOBB’un önderliği ile önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Nefes kredisi ile geçtiğimiz yıl piyasalarda önemli bir rahatlama sağlandı. Bu yıl da aynı uygulamanın devam etmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

 

,\"height\":667},\"horizontal\":{\"width\":667,\"height\":375}},\"modes\":[{\"title\":\"default\",\"orientation\":\"vertical\",\"insets\":{\"left\":0,\"top\":0,\"right\":0,\"bottom\":0}},{\"title\":\"default\",\"orientation\":\"horizontal\",\"insets\":{\"left\":0,\"top\":0,\"right\":0,\"bottom\":0}}],\"show-by-default\":true,\"show\":\"Default\"},{\"title\":\"iPhone 6 Plus\",\"type\":\"phone\",\"user-agent\":\"Mozilla/5.0 (iPhone; CPU iPhone OS 9_1 like Mac OS X) AppleWebKit/601.1.46 (KHTML, like Gecko) Version/9.0 Mobile/13B143 Safari/601.1\",\"capabilities\":[\"touch\",\"mobile\"],\"screen\":{\"device-pixel-ratio\":3,\"vertical\":{\"width\":414,\"height\":736},\"horizontal\":{\"width\":736,\"height\":414}},\"modes\":[{\"title\":\"default\",\"orientation\":\"vertical\",\"insets\":{\"left\":0,\"top\":0,\"right\":0,\"bottom\":0}},{\"title\":\"default\",\"orientation\":\"horizontal\",\"insets\":{\"left\":0,\"top\":0,\"right\":0,\"bottom\":0}}],\"show-by-default\":true,\"show\":\"Default\"},{\"title\":\"iPad\",\"type\":\"tablet\",\"user-agent\":\"Mozilla/5.0 (iPad; CPU OS 9_1 like Mac OS X) AppleWe