13.04.2021
Salihlili zeytinciler markalaşma arayışında

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası, sektör incelemeleri kapsamında sofralık zeytin ve zeytinyağı üretimi yapan üyelerini bir araya getirerek, geleceğe yönelik bir perspektif çizmeye çalıştı. Salihli TSO Meclis Salonu’ndaki toplantıya İlçe Tarım Müdürü Ali Demir, Salihli Ziraat Odası Başkanı Necati Aktürk, Tariş Salihli Üzüm Birliği Başkanı Ali Rıza Onur, Manisa İl Tarım Müdürlüğü’nden konuyla ilgili yetkililer ile 30’a yakın zeytin ve zeytinyağı işletmesinin temsilcileri katıldı.

Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, zeytinciliğin Salihli’de giderek yükselen bir değer olduğunu, üzümden beklediği randımanı alamayan üreticilerin yavaş yavaş zeytinciliğe geçiş yaptığını kaydetti. Salihli zeytininin kalitesiyle aranan bir ürün haline geldiğini, yaptıkları üye ziyaretlerinde bunu yakından gördüklerini kaydeden Yüksel, “Akhisar’dan Gemlik’ten, Bursa’dan Salihli’ye zeytin almaya gelenler var. Bunun yanı sıra İstanbullu, Bursalı yatırımcılar Salihli’de zeytinliklere yatırım yapıyor. Yağ veriminin oldukça iyi olduğu belirtiliyor. Bu sene fiyatların yüksek olması, zeytin üreticisini sevindirdi. Sektörün geleceği konusunda bir yol haritası belirlemeliyiz. Toplantıya gösterdiğiniz ilgi, bu konuda ortak çalışmalar yapılabileceğini bir göstergesidir.” dedi.

Salihli Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ali Demir, Türkiye ve dünyada zeytin ve zeytinyağı üretimi ve tüketimi hakkında bilgi verdi. Ağaç varlığında Türkiye’nin dünyada İspanya’dan sonra ikinci sırada, zeytinyağı üretiminde ise 4. sırada olduğunu kaydetti. Kişi başına tüketimde ise ülkemizin gerilerde kaldığına işaret eden Demir, “Manisa’da mevcut 22 milyon zeytin ağacının 3 milyonu Salihli’de bulunuyor. Akhisar’daki 13 milyon zeytin ağacı ile şimdilik boy ölçüşemez ama Salihli’nin avantajı genç ağaçlara sahip olması ve zeytin tanesinin kaliteli olmasıdır. Zeytin ilçemizde üzümden sonra ikinci ürün olma yolunda emin adımlarla ilerliyor” diyerek, Manisa’daki 169 zeytin ve zeytinyağı tesisisin 14’ünün Salihli’de bulunduğuna işaret etti.

Toplantıya katılan firma temsilcilerinin Salihli’de bir zeytin borsası kurulması ve ürüne coğrafi işaret tescili alınması konusunda fikir birliğine vardı. Tek tek sorunlarını ve önerilerini dile getiren Salihli TSO’nun zeytinci üyeleri, bir kooperatif çatısı altında toplanma ve ortak hareket etme konusunda da öneriler sundu. Zeytin ve zeytinyağı üretimi yapan firmaların ortak sorunlarından birinin budama konusunda yoğunlaştığı da ortaya çıktı. Üyeler, bilinçli budama yapacak elemanların yetiştirilmesi için budama kursları düzenlenmesi gerektiği görüşünü dile getirdi.

Köylülerin bilinçlendirilmesi konusunda eğitim çalışmaları yapılması fikrini ısrarla öne süren zeytin ve zeytinyağı üreticileri, katma değeri zeytinyağına göre daha yüksek olan sofralık zeytini üretimi konusunda devlet desteği istediklerini ifade etti.

Türiş Salihli Üzüm Birliği Başkanı Ali Rıza Onur, 30 kişinin bir araya gelmesiyle Tariş Zeytin Birliği kurulabileceğini, bunun için Salihli’de yeterli sayıya ulaşılabileceğini vurguladı.

Salihli TSO’nun Salihli Kirazı ve Odun Köfte’ye geçtiğimiz yıllarda coğrafi işaret tescili aldığını, şu anda Kula leblebisi konusunda benzer bir çalışma yürütüldüğünü kaydeden İbrahim Yüksel, Salihli Zeytini’nin de coğrafi işaret koruması altına alınması konusunda girişim başlatmaya hazır olduklarını ifade etti.