08.03.2021
Yüksel: 2018 beklentimiz huzur ve istikrar

Yılın son Meclis toplantısını Meclis Üyeleri’nin yanı sıra Meslek Komiteleri’nin de katılımıyla genişletilmiş olarak gerçekleştiren Salihli TSO, 2018 yılı bütçesini 1 milyon 850 bin TL’ye bağladı. Gelir- gider hesaplarıyla ilgili oylamanın yapıldığı toplantıda, önümüzdeki yıl için uygulanacak üye aidat ve tarifelerde değişiklik yapılmaması konusunda Yönetim Kurulu’nun teklifi kabul edildi.

Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, yaptığı değerlendirme konuşmasında, göreve geldikleri 5 yıldan bu yana üye aidatları ve hizmet ücretlerine hiç zam yapmadıklarını, odayı rantabl bir şekilde yönettiklerini ifade etti. 2017 yılının ekonomide olumlu ve olumsuz izler bırakarak geçtiğini belirten Yüksel, KOSGEB ve KGF kredileriyle piyasaların iyi bir dönem geçirdiğini kaydetti. Kredi geri ödemelerinin başlamasıyla önümüzdeki yıl sıkıntıların ortaya çıkacağına işaret eden Yüksel, şöyle konuştu:

“Geçtiğimiz yılda Nefes kredisi, KOSGEB ve KGF kanalıyla firmalarımız yaklaşık 235 milyar TL kredi kullandı. Piyasalar en olumlu dönemini geçirdi. Büyüme rakamları 3. çeyrekte 11,1 oldu. Geri ödemesi başlayan kredilerin piyasaları gittikçe daraltacağını özellikle 2018 ilk çeyreğinde piyasalarda sıkıntı olacağını öngörüyoruz. Yeni kredilerin kullandırılacağı konuşuluyor ama ne zaman kullandırılır, bu sorunları ne ölçüde çözer, bekleyip göreceğiz.”

Enflasyonun iki haneli rakamlara çıkmasının endişe verici olduğunu vurgulayan Yüksel, bankaların kredi faiz oranlarının da giderek yükselmesinin yatırımlar açısından sıkıntı oluşturacağını ifade etti. İstihdam seferberliğine rağmen kayıtlı işsiz sayısının 3 milyon 400 bin olduğuna dikkat çeken Yüksel, üniversite mezunlarında işsizlik oranının yüzde 21’e ulaştığını vurguladı.

Yeni yılda öncelikli beklentilerini hem siyasi hem de ekonomik alanda istikrar olarak ifade eden Yüksel, 2018 yılı ile ilgili öngörülerini ve beklentilerini şöyle sıraladı:

“Kredi faizlerinin çok yüksek olması iş dünyasının maliyetlerini etkilemektedir. Faizlerin bir an önce düşürülmesini bekliyoruz.

 ABD Başkanı Trump’ın akıl almaz yönetim şekli dünyamızı gün geçtikçe daha karmaşık bir duruma sokmakta, ülkeleri savaşın eşiğine getirmektedir. FED’in faiz artırımı eğiliminde olması, ülkemizde dövizin ve faizlerin artmasına neden olmaktadır.

Asgari ücret halen net 1.404 TL olup işverene maliyeti 2.088 TL’dir. 2018’de asgari ücret yüzde 10 artışla 1.550 TL olursa, işverene maliyeti 2.310 TL civarında olacaktır. Devletimizin iki yıldır asgari ücretliye verdiği destek bu sene maalesef olmayacak. Bu da yoğun işçi çalıştıran firmalarımıza ek maliyetler getirerek zor duruma sokacaktır.   2018 yılı kurumlar vergisi oranı yüzde 20’den yüzde 22’ye çıkartıldı. Bu da bizler için olumsuz bir gelişmedir. Diğer taraftan, vergisini düzenli ödeyen firmalara yüzde 5 indirim uygulanması da olumlu bir gelişmedir.”

ABD Doları ve Euro’nun TL karşısında yüksek oranlı artışının da olumsuz havayı artırdığını belirten Yüksel, döviz geliri olmayan üyelerine döviz ile borçlanmamaları tavsiyesinde bulundu.