23.09.2021
Salihli, mesleki ve teknik eğitimde atağa kalkacak

Salihli TSO’da düzenlenen mesleki teknik eğitimi değerlendirme toplantısına Eğitim Bakanlığı’ndan daire başkanlığı il müdürlüğü ve ilçe müdürlüğü düzeyinde temsilciler, Salihli’deki okulların müdürleri, Salihli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikaların temsilcileri ile Oda meclis üyeleri katıldı.  Yoğun bir katılımın olduğu toplantıda Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Eğitim Ortamlarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanı Mehmet Salih Canbal, Türkiye genelindeki meslek ve teknik liseleriyle ilgili genel durumu özetledi.

Mesleki ve teknik eğitim hakkında koordinasyon sağlamak üzere Türkiye genelinde 81 ili gezerek bilgi alışverişinde bulunduklarını, ilk defa bir ilçede bu toplantıyı gerçekleştirdiklerini belirten Canbal, “Bizde maalesef yanlış bir eğilim var. Herkes üniversite mezunu olmak istiyor. Kimse çocuğunu meslek okuluna göndermek istemiyor. Biz bunu kırmaya çalışıyoruz. Mesleki eğitimi teşvik etmeye çalışıyoruz.” dedi.

Sektörlerin ihtiyacını belirleyip bu doğrultuda yeni bölümler açmak için çalışmalar yaptıklarını anlatan Canbal, eğitim-sektör işbirliğini sağlamak için, Salihli TSO’daki toplantı benzeri ortak çalışmaların önemli olduğunu kaydetti.

Yoğun katılımlı toplantıda sektör temsilcilerinin eleman ihtiyacı konusunda fikirlerine başvuruldu. İşyeri ve fabrikaların temsilcileri Salihli’de gıda teknikerliği, tarım teknolojileri, elektromekanik taşıyıcılar ve kümes hayvancılığı gibi bölümlerde teknik eleman ihtiyacı olduğu görüşünü dile getirdi.

MEB Daire Başkanı Canbal, Salihli’de öncelikle gıda teknolojileri konusunda bir bölüm açılması için harekete geçme konusunda söz verdi.

Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel de, yaptıkları sektör incelemelerinde kalifiye eleman konusunun  ciddi bir problem olarak karşılarına çıktığını, sektörün bu ihtiyacını çözmek için her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını, bu tür toplantıların önemli olduğunu sözlerine ekledi.