23.09.2021
Tarsim Müdürü, kiraz üreticilerinin durumunu değerlendirdi

Şiddetli yağışlardan zarar gören Salihli Kirazı üreticileri, durumu yerinde görmek isteyen Salihli Ticaret ve Sanayi Odası yönetimine, sorunlarını aktararak, Devletten, siyasilerden ve Tarsim sigortasının zararlarını tam olarak karşılamadığından dert yanmıştı. Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel’i ziyaret eden Tarsim Manisa Bölge Müdürü Müjdat Çubukçu, 2005 yılından bu yana uygulanan Tarım Sigortaları Kanunu uyarınca yürütülen çalışmaları hakkında detaylı bilgiler sundu.

Türkiye’de devlet destekli tarım sigortası poliçelerinin üretim ve hasar işlemlerinin yapılması, riskin paylaştırılması ve reasürans edilmesi için kurulan Tarım Sigortaları Havuzu’nun (TARSİM) çiftçinin zararını karşılamaya yönelik iyi bir uygulama olduğunu anlatan Çubukçu, geçtiğimiz yıl sadece Manisa’da 37 milyon TL prim toplamalarına karşılık, üreticilere 240 milyon TL’lik hasar ödemesi yaptıklarını kaydetti.

Basından,  kiraz üreticisinin serzenişini duyan ve durumu değerlendirmeye alan Tarsim Bölge Müdürü Müjdat Çubukçu’ya göstermiş olduğu duyarlılık için teşekkür eden Salihli TSO Başkanı Yüksel, “Üretici bizim üreticimiz. Kiraz bizim tescilli ürünümüz Tarsim sigortası devlet desteği ile üreticileri desteklemek amacıyla kurulmuş,  10 yılda büyük gelişme kaydetmiş bir kuruluşumuz. Aradaki yanlış bilgilendirmelerden dolayı zarar gören çiftçimizin bundan sonra, Odalar ve sigorta acenteleri vasıtası ile daha doğru ve daha güncel bilgilendirilerek zararlarını asgariye indirebileceklerdir” açıklamasını yaptı.