09.03.2021
Selçuklu kadınlar, Lidyalıların izinde

Salihli’nin daha etkin tanıtımı için “Görülmeğe Değer Kent Salihli” projesi yürüten Salihli Ticaret ve Sanayi Odası, bu yılın ilk turist kafilesini Selçuk’tan getirdi. Geçtiğimiz yıl gruplar halinde İzmir’den gelen yaklaşık 500 kişiye Salihli’yi tanıtan Ticaret ve Sanayi Odası’nın, bu yılki ilk konukları Selçuk Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri oldu.

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan farklı meslek gruplarından Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri, Başkan Hülya İnceoğlu ve Yürütme Konseyi üyeleri önderliğinde, Salihli TSO’nun sağladığı iki otobüsle Selçuk’tan Salihli’ye getirildi. 90 kişiden oluşan Selçuk kafilesi ilk olarak Roma İmparatorluğu’nun görkemli eserlerinden biri olan Gymnasium ve hemen yanı başında yer alan sinagogu ziyaret etti. Misafirler, tarihi eserleri ilgiyle inceledi. Rehberliğini Mustafa Uçar’ın yaptığı gezide Kent Konseyi üyeleri dönemin özellikleri ve Lidyalıların günlük yaşantısı konusunda ayrıntılı bilgiler edindi.

Gymnasium’dan sonra Selçuk kafilesi, Sart’ta bulunan diğer önemli anıtsal bölge olan Artemis Tapınağı’nı ziyaret etti. Tarihte ilk paranın icat edildiği toprakları ve Lidya Uygarlığı’nın kalıntılarını merakla inceleyen konuklar, Selçuk’ta bulunan Artemis Tapınağı ile Sart’taki arasında kıyaslamalar yaptı. Selçuklu kadınlar Artemis’in birbirinden farklı desenlerle bezeli büyük bir ustalık eseri olan muhteşem mermer sütunlarını hayranlıkla inceledi.

Selçuk Kent Konseyi Kadınlar Meclisi üyeleri, ören yerlerini ziyaret ettikten sonra, Salihli’nin önemli tarihi evlerinden biri olan ve Kent Müzesi haline getirilen Müdire Hanım Evi’ne geçti. Burada kafileyi Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel ile Başkan Yardımcıları Taner Kalay ve Günay Topkaya karşıladı. Yüksel, kentin tanıtımı konusunda yaptıkları bu girişim hakkında Selçuklu kadınları bilgilendirdi. Kent Müzesi’nde sergilenen objeleri hayranlıkla inceleyen misafirler, müzenin bahçesinde yer alan Teksif binasında da minyatür ve tezhip sergisini gezdi.

Serbest zamanda çarşıdaki lokantalarda kentin tescilli ürünü Odun Köfte yiyerek, Çarşamba Pazarı’nda alışveriş yapan İzmirli grup, Kurşunlu Piknik alanındaki moladan sonra Salihli’den güzel anılarla memnun olarak ayrıldı.