13.04.2021
Salihli TSO, Batı Karadeniz’e kültür turu düzenledi

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası, iki otobüsten oluşan 90 kişilik bir grupla Batı Karadeniz ve Bursa’yı kapsayan 5 günlük bir tur gerçekleştirdi. Bölgelerarası kültürel etkileşim ve yurdun tarihi ve doğal güzelliklerini yerinde görmek amacıyla gerçekleştirilen geziye Salihli, Kula ve Selendi’deki üyeler ile eşleri katıldı.

Salihli Güven firmasının otobüsleriyle gerçekleştirilen yolculuğun ilk durağı Türkiye’nin kuzeydeki en uç noktası olan Sinop oldu. Ülkenin tek fiyordu olan Hamsilos Fiyordu’ndan sonra ünlü yazar ve şair Sabahattin Ali’nin yanı sıra pek çok ünlünün kaldığı ve şimdi kullanılmayan ünlü Sinop Cezaevi gezildi. Aynı gün, Osmanlı’nın ilk sancaklarından olan, ilk kadınlar mitinginin yapıldığı ve şapka devriminin ilan edildiği Kastamonu’da, Kurtuluş Savaşı’nda destanlaşan Şerife Bacı anıtı ve tarihi mekanlar hakkında bilgi alındı.

Gezinin ikinci gününde Unesco tarafından dünya miras listesine alınan eski Türk ahşap mimari örnekleri olan Safranbolu’nun sokaklarında keşfe çıkıldı. Tokatlı Kanyonu’nda yer alan cam terasta kanyonun vahşi manzarası ve büyüleyici güzellikleri seyredildikten sonra, el sanatlarının yaşatıldığı demirciler, bakırcılar ve semerciler arastalarında bol bol fotoğraf çekildi.

Safranbolu’dan sonra rotayı Amasra’ya çeviren Salihli TSO grubu, burada Cenevizlilerden kalma Amasra Kalesi, Kemere Köprüsü ve Çekiciler Çarşısı’nı gezdi; Fatih Sultan Mehmet’in ilçeye hayran kalarak, “Lala Lala, çeşm-i Cihan bu mu ola!” sözlerini söylediği Bakacak Tepesi’nde fotoğraf molası verildi.

Aynı gün Zonguldak’a bağlı Ereğli ilçesinde geceledikten sonra, yassı demir üretiminde Türkiye’nin bir numarası olan Ereğli Demir Çelik fabrikasının yer aldığı bu sahil ilçesinde Cehennem Ağzı Mağarası gezildi. Ereğli’den sonra, 35 km’lik sahil şeridi bulunan Akçakoca’da mola verildi.

Üçüncü gece Bursa’da konaklayan ekip, Osmanlı’nın Bursa’da ilk yerleşimlerinden olan Uludağ eteklerindeki Cumalıkızık Köyü’ne geçti. 700 yıllık geçmişi olan köyde, tarihi dokuları korunan evler ve sokaklar gezildi, fotoğraflar çekildi, köylülerin el emeği ürünlerinden alış veriş yapıldı.

Gezinin son bölümünde Kurtuluş Savaşı’nın bitmesinde ve Türkiye’nin zaferini ilan etmesinde mihenk taşlarından biri olan Mudanya Mütarekesi’nin imzalandığı Mütareke Evi ziyaret edildi. Mütareke’yi Türkiye adına imzalayan İsmet İnönü’nün kaldığı ev ve barış anlaşmasına imzanın atıldığı salon hakkında detaylı bilgiler alındı.

Salihli TSO’nun Batı Karadeniz ve Bursa’yı kapsayan gezisi, Nilüfer çiçeklerinin görüldüğü Gölyazı köyü ve zeytinleriyle ünlü Trilye ile son buldu.

Gezi boyunca birbirini tanıma ve kaynaşma imkanı bulan Salihli TSO üyeleri, bir başka gezide buluşmak üzere memnun olarak ayrıldı.