23.09.2021
Kula ve Selendili vergi rekortmenlerine plaketli teşekkür

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası, vergi rekortmeni olan, en fazla ihracat yapan ve en çok istihdam sağlayan üyelerine yönelik yaptığı geleneksel ödül törenlerinden birini Kula’da gerçekleştirdi. Kula ve Selendi’deki üyelerini teşvik etmek ve onurlandırmak amacıyla ödül töreni düzenleyen Salihli TSO, bu iki ilçede bulunan toplam 51 üyeye plaket takdim etti.

Kula Egemen Tesisleri’ndeki ödül törenine Kula Kaymakamı Osman Güven, Kula Belediye Başkan Yardımcısı İlyas Macun, Manisa Vergi Dairesi Grup Müdürü Mehmet Uslu, Kula Vergi Dairesi Müdürü Yusuf Ercan, Selendi Mal Müdürü Mehmet Bilgin, protokol üyeleri ve Oda’nın Kula ve Selendi’deki üyeleri katıldı.

Plaket dağıtımından önce bir değerlendirme konuşması yapan Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, Kula ve Selendi’nin ekonomilerinin iç açıcı olmadığını, Oda olarak buralara katkı yapmaya çalıştıklarını anlattı. Kula ve Selendi’de tespit ettikleri eksiklikler hakkında bilgi veren Yüksel, Oda’nın bu konularda yapacağı katkı hakkında şunları söyledi:

 “Kula leblebisi için coğrafi işaret tescili alınması için Meclis’ten onay aldık. Tescilli bir ürün Kula’nın tanıtımına yarar sağlayacaktır. Bir sonraki adımımızı Selendi’nin fıstığına coğrafi işaret tescili almak olacaktır. Kula’da engellilerin tekerlekli arabalarına şarj istasyonu kurmak için de girişimde bulunduk. Bunu da en kısa zamanda merkezde, ulaşılabilir bir yere yerleştireceğiz. Selendi’ye SGK birimi kurulması için yaptığımız girişimler sonuç verdi, en kısa zamanda bu birim çalışmaya başlayacak.”

Konuşmasında ekonomideki genel sorunlara da değinen Yüksel, finansman sorununu aşmak için verilen KOSGEB kredileri, TOBB’un nefes kredisi ve KGF kredilerinden çoğu üyenin sicilinin bozuk olması nedeniyle yeterince faydalanamadığını, müracaat eden 460 bin KOBİ’den ancak 45 bininin krediye ulaşabildiğini anlattı. İhracat yapan üyelere verilmeye başlanan yeşil pasaport ve yine vergisini düzenli ödeyen mükelleflere SGK primlerinde olduğu gibi yüzde 5 indirim uygulanmasının da olumlu bir gelişme olduğunu ifade eden Yüksel, istihdam konusundaki olumsuz gidişin ise endişe verici olduğunu vurguladı.

Yüksel, “Biz iş dünyası temsilcilerinin savunduğu gibi, büyüme ve istihdama çözüm üretmek için sanayiye ve üretime katma değer yaratan, ithalata bağımlı olmayan yerli üretimin ve ihracatın arttırılması gerekmektedir. Bunun için sanayi yatırımlarının ve tarımsal üretimin daha fazla teşvik edilerek desteklenmesi şarttır” dedi.

İbrahim Yüksel, ülkemizin, yıllardır en önemli sorunu olan terör belasından bir an önce kurtulması, komşularla olan iyi ilişkilerin sürdürülmesi konusunda da hassas davranılması gerektiğine vurgu yaptı.

Meclis toplantısı Kula’da yapıldı

Salihli TSO, ödül töreninden önce, Mart ayı Meclis Toplantısı’nı Kula’da Belediye Konferans Salonu’nda gerçekleştirdi. Aylık faaliyetlerin Meclis üyelerine anlatıldığı toplantıda yapılan oylama ile Kula leblebisi için coğrafi işaret tescili başvurusu yapılması ve Kula’ya engelli şarj istasyonu kurulması konusunda yetki alındı.

Ödül töreninde plaket alan Kula ve Selendili üyeler şunlar:

 

Kula Kurumlar Vergisi

1          Öz Mumcu Gıda

2          Kaya Motorlu Araçlar

3          Çeçen Traverten Mermer

4          Sönmez Tarım Ürünleri

5          Yurtdaş Tarım

6          Akdoğan Petrol

7          İmamoğlu Tekstil 

8          Kimpa Alışveriş Merkezi

9          Kilimci Kardeşler

10        Özince Otomotiv 

 

Kula Gelir Vergisi

 1. Hikmet Tuğrul İmamoğlu Diyateks
 2. Mehmet Ulvi Uysal Atasal Sigorta
 3. Ramazan Demir Nur Yapı
 4. Rıdvan Yıldız Hanlar Hafriyat
 5. Ali Temiz Temiz Ticaret
 6. Mehmet Kahraman Kahraman İnşaat
 7. İkbal Var İkiler deri Makinaları
 8. Ahmet Turan
 9. Önder Özgen Gökçeören Petrol
 10. MestanSandallıoğlu

Kula İhracat

 1. İmamoğlu Tekstil
 2. Yurtdaş Tarım
 3. Sandallıoğlu Deri
 4. Sabuncuoğlu Deri
 5. Efedermak
 6. Kollagen dericilik
 7. Kilimci Kardeşler

 

Kula İstihdam

 1. Öz Mumcu Gıda
 2. İmamoğlu Tekstil
 3. Kula Maden Suyu

 

Kula 35 Yılını Dolduran Firmalar

 1. T.C. Ziraat Bankası Kula Şubesi
 2. S.S. Kula Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi
 3. Sadıkoğlu İsmail Külahçı
 4. Kula Maden Suyu A.Ş. Kula Şubesi
 5. İmamoğlu Kolektif Şirketi Nafiz Ekrem İmamoğlu ve Ortağı
 6. Nedim Karaaslan Serdar Ekmek Fabrikası

Selendi Kurumlar Vergisi

 1. Emmioğlu Nakliyat Otomotiv
 2. Kaya-San Beyaz Eşya
 3. Gülmez Turizm
 4. Kasap Petrol
 5. Hüseyin Tosun Kevser Süt
 6. Kaya -Taş Taşımacılık
 7. Öz-Gür Akaryakıt Tarım Turizm
 8. Mahmut Kaya Süt Ürünleri
 9. Kayalar Süt Ürünleri
 10. Seltaş Akaryakıt Sanayi

Selendi Gelir Vergisi

 1. Musamettin Bayşeker Abbasoğlu İnşaat
 2. Ali İhsan Ataş
 3. Necdet Köse
 4. Abidin Gülcan Gülcan İnşaat
 5. Selahattin Karabulut Karabulut Ticaret