13.04.2021
İş Kur ile Salihli TSO ve Borsa arasında işbirliği protokolü imzalandı

İşsizliğin giderek arttığı günümüzde, Salihli Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası istihdamı artırmaya yönelik bir adım atarak, İş Kur Manisa İl Müdürlüğü ile işbirliği protokolü imzaladı. Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel ile Manisa Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Sinan Aktaş arasında imzalanan protokol kapsamında Oda’da İş Kur hizmet noktası oluşturulması kararı alındı. Aynı zamanda Salihli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yetiş Aksoy ile İş Kur Müdürü Aktaş arasında Borsa’da da Hizmet Noktası oluşturulması konusunda protokol yapıldı.

İşverenlere etkili danışmanlık hizmeti sunulması, işgücü piyasasının talep ettiği nitelikte işgücü temin edilmesine yardımcı olmak için iş arayanlara yönelik danışmanlık hizmetlerinin sunulacağı İş Kur Hizmet noktasında, ayrıca işverenlerin stajyer ihtiyaçlarının karşılanması da amaçlanıyor. İki kurum arasında imzalanan protokol gereğince, mesleki yeterlilik belgesi olmayan çalışanlara yönelik kurs düzenlenmesi ile mesleki eğitim ve tecrübe kazandırma çalışmalarının yapılması da sağlanacak.

Hükümet’in istihdamı artırmaya yönelik TOBB ile birlikte yürüttüğü seferberliği desteklediklerini belirten Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, Oda’da oluşturulacak hizmet noktasında iş arayanların istihdam edilmelerinin sağlanacağını, bunun yanı sıra işverenlerin ihtiyaç duydukları nitelikli işgücünün temin edilmesi için de aracılık yapacaklarını ifade etti.

Zirvede istihdam konuşuldu

 Manisa TSO ile Manisa Ticaret Borsası’nın ortaklaşa düzenlediği “Manisa Ekonomi Zirvesi”ne il genelindeki Oda, Borsa yetkilileri, il kurum müdürleri, Büyükşehir Genel Sekreteri ve Maski Genel Müdürü katıldı. Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer başkanlığındaki toplantıda ekonomideki son gelişmeleri değerlendirildi.

Toplantı ile ilgili değerlendirme yapan Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel, “İstihdam seferberliği kapsamında alınan kararlarla, özel sektör-İş Kur işbirliğinde oda/borsa hizmet noktalarıyla gerçekleştirilecek işbaşı eğitim programları ve yine özel sektör-SGK işbirliğinde gerçekleştirilecek artı istihdam programı uygulamaları, hem işverenlerimize hem de iş arayan vatandaşlarımıza çok önemli destek sağlayacak.” dedi.